KAVAKLIDERE DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

KAVAKLIDERE DÖNERCİ

Önceki makalelerimizde dönerin tarihçesine ve kurallarına oldukça geniş yer verdik. Bu makalemizde dönerin çeşitleri, hazırlanış tarzları hakkında farklı bilgiler ile güncel paylaşımlar yapalım.Kavaklıdere Dönerci Ustaları Tariflerinin Sırlarını Paylaştı

Yoğurtlu döner: dönerin yanında sos olarak getirilen doğru malzemelerin uyumlu bileşimidir. İskender ile karıştırılmamalıdır. İskender de kullanılan temel malzeme döner yanına yoğurt olsa da yoğurtlu dönerdeki kadar özel bir yoğurda sahip değildir.

Öyleyse yoğurtlu döneri farklı kılan nedir? Diye düşünenler için basit ama lezzetli bir liste yapalım.

  • Yoğurt
  • Mayonez
  • Sirke
  • Sarımsak
  • Tuz
  • Pulbiber
  • Karabiber
  • Zeytinyağı
Döner ile servis edilen bu sos etin lezzetini dengelemektedir. Alışılmışın dışındaki döner sunumları ile gönülleri fethetmeye devam ediyor Kavaklıdere dönerci şefleri.

Dürüm döner:alışılmış döner lezzetinden vazgeçmem diyenler için dürüm döner yerini korumaktadır. Dürüm döner lavaş ekmeğinin arasına yerleştirilen döner, yeşillik, soğan ile geçmişten günümüze popülerliğini korumaktadır.

Brioche döner:birçoğumuz için yabancı bir lezzet olabilir. Brioche nedir diye merak edenlere kısa bir açıklama yapalım. Brioche; Fransızlara ait ekmek türüdür. Bol yumurtalı ve tereyağlı olarak yapılır. İçerisinde süt ve maya da bulunmaktadır. Brioche sade tüketildiği gibi herhangi bir şey ile de tüketilebilir. İçine döner koymak lezzetini kat ve kat artırmaktadır. Farklı bir kültürü bizim kültürümüz olan döner ile buluşturmak oldukça lezzetli bir fikirdir.

Afitap Meyhane

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Villa Restaurant

Tunalı

devamını oku... Adres: Barbaros Mahallesi Billur Sokak No: 17/A Kavaklıdere-Ankara

Ayıntap Sofrası

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Caddesi No:35 GOP-Ankara

Bekri

Tunalı

Adını eski Osmanlıcada içkiye ve muhabbete düşkün kişi olarak tabir edilen Bekri'den alan mekan,Osmanlı Türk mutfağının mirası tarihi tatları,mezeleri,rakıyı Türk Sanat Musikisi eşliğinde "racon"uyla içmenin verdiği zevkle haftanın 7 günü hizmetinizdedir.


devamını oku...
Adres: Bekri Tunalı Meyhanesi - Tunalı Hilmi Caddesi No: 72/1 Kavaklıdere-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Maarif Restoran

GOP

devamını oku... Adres: Reşit Galip Caddesi Hatır Sokak No:4 GOP-Ankara

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

Divan Pub

Tunalı

Divan'ın süregelen geleneksel mutfak mükemmelliğini zirveye taşımak azmiyle, deneyimli şeflerimizin en taze ve en kaliteli malzemeleri kullanarak hazırladığı açık büfe kahvaltısı, Türk ve Dünya mutfağının seçkin örnekleri ve bar hizmetiyle gün boyu konuklarını ağırlayan Divan Pub, hafif bir tabak atıştırmalıktan, leziz bir öğüne, tüm damak zevklerini beğeninize sunuyor. Divan Pub'ın zarif ve rahat atmosferinde mükemmel bir kahvaltı, verimli bir iş yemeği ya da dost sohbetleriyle çeşnilenen bir akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.devamını oku... Adres: Tunalı Hilmi Cad. Güniz Sok. No:42 (Divan Otel İçi) Kavaklıdere-Ankara


Kilo ile döner: döneri sade tadına varmak isteyenler için sunulmaktadır. Yanında ilave lezzetler yeşillik, ekmek, ara sıcaklar, içecekler ayrıca sunulmaktadır ve döner göz kararı değil isminden anlaşılacağı üzere işletmenin menüsüne göre ayarlanan miktarda servis edilir.

Pilav üstü döner: pilavın doyuruculuğu et ile buluşunca hem gözümüzü hem de karnımızı doyurmaktadır. Bu iki uyumlu lezzet diğer seçeneklere göre beni tam anlamı ile doyursun diye düşünenleri Kavaklıdere dönerci şefleri unutmamaktadır.

Sandviç döner: bu döner tarzı aperatif olarak tüketimsağlamaktadır. Yeme kolaylığı ve kalori açısından düşük olması kilo sorunu yaşayanlar için düşünülmüştür. Döner yemeden vazgeçemeyenler ama sağlığını da aynı zamanda düşünenler için sandviç döner önerilebilir.

Tam ekmek döner: tam ekmek genellikle somun içerisine etin döşenerek üzerine yeşillik ve patates kızartmasının da unutulmadığı bir döner çeşididir. Yine doyma garantisi ile müşterilerin masadan mutlu ayrılmasında büyük rol oynamaktadır.

Porsiyon döner:sunumdaki çeşitlilik bu seçenekte de söz konusudur. Etin görsel dizimi ile tabakta sunulmasıdır. Döner Sade sunum yapıldığı gibi yanına farklı tatlarda eklenerek sunulabilir.

Kavaklıdere dönerci şeflerinin diğer dönerci ustalarından farklı olması sadece dönerde lezzetin sağlanması değil aynı zamanda dönerin yukarıda saydığımız çeşitleri ile döner anlayışına yeni soluklar getirmesindedir. Böylece Kavaklıdere dönerci ustaları dönerin sanata dönüşmesinde etkili yöntemleri seçtiği görülmektedir. Sizde Ankara'daki Kavaklıdere dönerci mekanlarında bu farklılığı deneyimleyebilirsiniz.