KAVAKLIDERE DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

KAVAKLIDERE DÖNERCİ

Önceki makalelerimizde dönerin tarihçesine ve kurallarına oldukça geniş yer verdik. Bu makalemizde dönerin çeşitleri, hazırlanış tarzları hakkında farklı bilgiler ile güncel paylaşımlar yapalım.

Kavaklıdere'deki tüm Dönerciler için tıklayınız
Kavaklıdere Dönerci

Kavaklıdere Dönerci Ustaları Tariflerinin Sırlarını Paylaştı

Yoğurtlu döner: dönerin yanında sos olarak getirilen doğru malzemelerin uyumlu bileşimidir. İskender ile karıştırılmamalıdır. İskender de kullanılan temel malzeme döner yanına yoğurt olsa da yoğurtlu dönerdeki kadar özel bir yoğurda sahip değildir.

Öyleyse yoğurtlu döneri farklı kılan nedir? Diye düşünenler için basit ama lezzetli bir liste yapalım.

  • Yoğurt
  • Mayonez
  • Sirke
  • Sarımsak
  • Tuz
  • Pulbiber
  • Karabiber
  • Zeytinyağı
Döner ile servis edilen bu sos etin lezzetini dengelemektedir. Alışılmışın dışındaki döner sunumları ile gönülleri fethetmeye devam ediyor Kavaklıdere dönerci şefleri.

Dürüm döner:alışılmış döner lezzetinden vazgeçmem diyenler için dürüm döner yerini korumaktadır. Dürüm döner lavaş ekmeğinin arasına yerleştirilen döner, yeşillik, soğan ile geçmişten günümüze popülerliğini korumaktadır.

Brioche döner:birçoğumuz için yabancı bir lezzet olabilir. Brioche nedir diye merak edenlere kısa bir açıklama yapalım. Brioche; Fransızlara ait ekmek türüdür. Bol yumurtalı ve tereyağlı olarak yapılır. İçerisinde süt ve maya da bulunmaktadır. Brioche sade tüketildiği gibi herhangi bir şey ile de tüketilebilir. İçine döner koymak lezzetini kat ve kat artırmaktadır. Farklı bir kültürü bizim kültürümüz olan döner ile buluşturmak oldukça lezzetli bir fikirdir.

Kilo ile döner: döneri sade tadına varmak isteyenler için sunulmaktadır. Yanında ilave lezzetler yeşillik, ekmek, ara sıcaklar, içecekler ayrıca sunulmaktadır ve döner göz kararı değil isminden anlaşılacağı üzere işletmenin menüsüne göre ayarlanan miktarda servis edilir.

Pilav üstü döner: pilavın doyuruculuğu et ile buluşunca hem gözümüzü hem de karnımızı doyurmaktadır. Bu iki uyumlu lezzet diğer seçeneklere göre beni tam anlamı ile doyursun diye düşünenleri Kavaklıdere dönerci şefleri unutmamaktadır.

Sandviç döner: bu döner tarzı aperatif olarak tüketimsağlamaktadır. Yeme kolaylığı ve kalori açısından düşük olması kilo sorunu yaşayanlar için düşünülmüştür. Döner yemeden vazgeçemeyenler ama sağlığını da aynı zamanda düşünenler için sandviç döner önerilebilir.

Tam ekmek döner: tam ekmek genellikle somun içerisine etin döşenerek üzerine yeşillik ve patates kızartmasının da unutulmadığı bir döner çeşididir. Yine doyma garantisi ile müşterilerin masadan mutlu ayrılmasında büyük rol oynamaktadır.

Porsiyon döner:sunumdaki çeşitlilik bu seçenekte de söz konusudur. Etin görsel dizimi ile tabakta sunulmasıdır. Döner Sade sunum yapıldığı gibi yanına farklı tatlarda eklenerek sunulabilir.

Kavaklıdere dönerci şeflerinin diğer dönerci ustalarından farklı olması sadece dönerde lezzetin sağlanması değil aynı zamanda dönerin yukarıda saydığımız çeşitleri ile döner anlayışına yeni soluklar getirmesindedir. Böylece Kavaklıdere dönerci ustaları dönerin sanata dönüşmesinde etkili yöntemleri seçtiği görülmektedir. Sizde Ankara'daki Kavaklıdere dönerci mekanlarında bu farklılığı deneyimleyebilirsiniz.