KARADENİZİN VAZGEÇİLMEZİ: MISIR EKMEĞİ

blog yazısı ekle !

KARADENİZİN VAZGEÇİLMEZİ: MISIR EKMEĞİ

Hepimiz Türk mutfağının aslında bölgelere göre değişiklik gösterdiğini biliriz. Doğu ve güney bölgeleri baharatları ve kebapları ile meşhurken, Kuzey bölgeleri, süt ürünleri ve koyu yapraklı bitkileri ve sebzeleri ile ve meşhur mısır ekmeğiyle anılır.

Aslında mısır unu, ülkenin kuzey bölgelerinde buğdayın yerini almasından dolayı bu kadar yaygın olarak evlerde kullanılmaktadır. Çorbalara ve tatlılara kıvam katması için kullanılmasının yanı sıra balık ürünlerinin üzerine bulanarak kızartılmalarında ve erimiş peynirle birlikte sabah kahvaltılarında tercih edilir. Elbette, kuzey bölgelerinin çoğu şehrinde buğday ekmeği bulunmasına ve tüketilmesine rağmen, özellikle kuzeybatı bölgesinde, mısır ekmeği esas olarak kabul edilir ve hemen hemen her öğünde tüketilir.

Ankara'daki tüm Yöresel Mutfak Restoranları için tıklayınız
Ankara Yöresel Mutfak RestoranlarıKaradeniz mısır ekmeği adeta bir yoğun bir kek görünümündedir. İçerisinde pek fazla farklı bir şey barındırmaz ve diğer ekmek türleri gibi kabarmaz. Son derece yoğun bir tadı ve zaman zaman da çiğnemesi bile zor olan bir yapıya sahiptir.

Mısır ekmeğini doğru olarak yemenin yolu, kabaca bir parça koparmak ve bu sırada dökülen ufak kırıntıları da toplayıp önce bunları yemeye başlamaktır. Hatta eğer istenirse ekmeğin içerisinde bir miktar dereotu da bulunabilir ve farklı bir lezzet vermesi sağlanabilir.

Geleneksel hali ile bir mısır ekmeğini hazırlaması son derece kolaydır. Önemli olan bütün karışımı sıcak suyla hazırlamaktır. Sıcak suyu harcınızın içine yavaşça ekleyerek, bir yandan karıştırmaya devam etmeli ve topaklanmaları bu şekilde önlemelisinizdir. Ardından bir kek kalıbı veya benzeri bir ekmek kalıbı kullanarak fırına verilmelidir.

Hazırlanması sırasında uygun bir kabın içine mısır ununu, zeytinyağını, sütü, yoğurdu, tuzunu ve şekerini ekleyip, bir miktarda maden suyu ekleyerek karıştırmaya başlanmalıdır. Hazırladığınız kaynamış suyu ise ellerinizle yoğurma işleminiz devam ederken azar azar eklemelisinizdir. Sıcak su ekleme ve yoğruma işlemine, hamurunuz kulak memesi kıvamına gelene kadar devam etmelisiniz.

Son olarak bir kabın içini yağlayıp bu hamuru içerisine boşalttıktan sonra 200 derecelik fırında 40 dakika pişirerek mısır ekmeğinizi hazırlamış olursunuz.