KAHVALTI ÇEŞİTLERİ

blog yazısı ekle !

KAHVALTI ÇEŞİTLERİ

Kahvaltı insanların sağlıklı yaşaması için en önemli öğündür. Sabah yapılan güzel bir kahvaltı sayesinde uzun süre açlık hissetmeyiz ve metobalizmamız güçlü çalışır. Eğer erken saatte kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız öğlene doğru popüler adıyla brunch yapabilirsiniz. Kahvaltı yapmayı ve sofrada envai çeşitte kahvaltılık bulundurmak toplum olarak geleneklerimizde var. Kahvaltı sofralarımızın bütçemiz oranında zengin olmasına dikkat ederiz. Ülkemizin değişik yerlerine özgü olarak üretilen kahvaltılık çeşitlerden bahsedecek olursak Abaza peyniri, beyaz peynir, dil peyniri, örgü peynir, tulum peyniri, eski kaşar, Ezine peyniri, lor peyniri, keçi peyniri, mihaliç peyniri, tel peyniri, sepet peyniri, taze kaşar, otlu peynir, siyah zeytin, kırmızıbiberli yeşil zeytin, kalamata, Edremit çizik zeytin, çizik zeytin, sele zeytini, bal, kaymak, çikolatalı fındık kreması, reçel, helva, tahin, pekmez, acuka, közlenmiş biber, salam, sucuk, sosis, kavurma, pastırma, tereyağı gibi birçok çeşidimiz mevcut.

Ankara'daki tüm Brunch - Kahvaltı Mekanları için tıklayınız
Ankara Brunch - Kahvaltı Mekanları
Kahvaltılıklar bölgelere göre çeşitleri değişmektedir. Her bölgeninkendine has kahvaltılık ürünü bulunmaktadır. Karadeniz yöresine özgü Trabzon beton helva, Sürmene tulum peyniri, tel peyniri, Trabzon ekmeği, yayla balı, fındıklı pestil, köy kavurması gibi lezzetler; İç Anadolu'ya özgü Ankara balı, Kayseri pastırması ve sucuğu, Sivas köy tereyağı, Malatya'nın kayısı kurusu ve diğer kurutulmuş meyveleri; Marmara'ya özgü Ezine peyniri, Trakya kaşarı, Bolu keş peyniri, Balıkesir sepet peyniri, Adapazarı çeçil peyniri, Gemlik ve Edremit zeytini; Ege'ye özgü Afyon sucuğu, kaymağı ve köy peyniri, İzmir tulum peyniri, Aydın incir reçeli; Akdeniz'e özgü Kilis pekmezi; Güney Doğu Anadolu'ya özgü Siirt otlu tulum peyniri, Antep lavaş peyniri, Urfa peyniri, Diyarbakır örgü peyniri; Doğu Anadolu'ya özgü Siverek tulumu, Erzurum çeçil peyniri, Van'ın otlu peyniri, Kars eski kaşarı, Erzincan balı, Erzurum tereyağı, Erzurum dut pekmezini örnek olarak sayabiliriz.

Artık ülkemizin her yerinde bulabileceğimiz yöresel kahvaltılıklara ilaveten hellim peyniri kızartması, havyar, çılbır, peynirli domates dolması, krep, lorlu biber kavurması, acuka, milföylü börekler, bazlama pizza, soslu sosis, yumurtalı ekmek, patates kızartması, zeytinyağlı ve çeşnili fırında ekmek, mıhlama, gözleme, domatesli biber kavurması, güveçte kaşarlı sucuk, pancake, muffin, patates salatası, poğaça, simit, açma, waffle kahvaltı ve brunch keyfimize ayrı bir lezzet ve keyif katar. Bu saydıklarımızın içinden bir tanesinin tarifiyle yazımızı renklendirecek olursak yarım kangal sucuk ve yeterince kaşar diliminden oluşan güveçte kaşarlı sucuk için sucuğu önce halka şeklinde dilimleyip fırına veriyoruz. Hafif kızarmaya başlayınca üzerine kaşarları koyup pişirmeye devam ediyoruz. Sonra da sıcak sıcak servis yapıyoruz.