KABAKLI SAROZ BÖREĞİ – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

KABAKLI SAROZ BÖREĞİ – YÖRESEL MUTFAKLAR

Dünya üzerindeki teknolojik yaşantının ardı arkası kesilmiyor. Bu değişkenlik içeren konularda örneği kendi ülkemizdeki durumlardan verebiliriz.

Ülkemizde bulunan yemek kültürü temel bir farklılık abidesidir. Bu farklılık teknoloji ile bir araya gelmek koşuluyla yüzlerce kilometre uzaktaki insanlara ulaşabilmektedir.

İşte yöresel açıdan oluşan farklılıkların ülkenin bir ucundan diğer ucuna ulaşmasını sağlayan da bu teknolojidir.

Ankara'daki tüm Yöresel Mutfak Restoranları için tıklayınız
Ankara Yöresel Mutfak RestoranlarıYemeği oldukça seven ve bu besin maddelerinin üretimi hakkında müthiş şekilde çaba sarf eden bir ülke olduğumuzu bildiğimiz için bu teknolojiyi anında benimsememiz durumuyla karşılaşıyoruz.

Bu imajı yaratan da direk biziz dersek yanlış bir cümle söylememiş oluruz. Teknolojiyi de başımızın üstüne yerleştirmemiz de bundadır diyebiliriz.

Yemek üretimi ve paylaşımı konusundaki çalışmalarımız doğru ve güvenilir sonuçlarını kültürel yaşantımıza olan etkisiyle ve imkânlarımıza kattığı yepyeni imkânlarla ortaya koymaktadır. Bu durum her noktada olan yaşantıyla doğru orantılı olarak belirtilmektedir ve bu şekilde artarak varlığını sürdürmektedir.

Yani bir bölgede yetişen malzemeler ve ürünler, o bölgenin yemek anlayışını ve kültürünü olumlu ya da olumsuz şekilde etkilemektedir. 7 coğrafi bölgemizde yer alan yüzlerce tarif bu malzemelerin de etkisinde gelişmektedir.

Bahsettiğimiz türden yöresel ve yerel yemeklerin nerede olursa olsun bir müşteri kitlesi olacağı bildiğimiz için ülkemizin her yerinde ortaya çıkan ev yemekleri ya da yöresel yemek lokantaları da bunun sonucunda oluşan bir sektör ya da durumdur. Bu teknolojik yayılım gösteren yemek kültürü yüzden ülkemizin her yerinde farklı mekânlar ve lokantalar açılmaktadır.

Bahsettiğimiz bu yöresel lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

O lezzetlerden bir tanesi olan Kabaklı Saroz Böreği birlikte bir bakalım. Yufka, ayçiçeği yağı, su, kabak, yumurta, lor peyniri, tuz, karabiber, pul biber gibi malzemelerden oluşan bu enfes lezzet; böreğin iç harcının hazırlanmasının ardından, daha önceden hazırlanan yufkalara yerleştirilmesiyle oluşturan ve rulo şekline getirilip pişirilmesiyle oluşturuluyor.

Sizde bu benzeri yöresel ve enfes özellikler taşıyan lezzetlerin peşinde koşanlardansanız, doğru lezzeti Ankara'da rahatlıkla bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Başkentin onlarca bölgesinde yer alan ev yemekleri ya da yöresel lezzet adıyla hizmet veren mekânlara dikkat etmenizi öneriyoruz.