İYİ MANGAL NASIL YAPILIR - MANGALCILAR

blog yazısı ekle !

İYİ MANGAL NASIL YAPILIR - MANGALCILAR

Hafta sonu Ankara'da mangal yapan güzel bir mekana gitmek istiyorsunuz. İnternetten uygun bir restoran bulup arkadaşlarınızı da ayarladınız. Gittiğiniz mekan mangalın envai çeşidini önünüze getiriyor. Yanında da yine mangal ateşinde pişmiş mezeler. Sohbette bir o kadar koyu. Müzik de var, daha ne olsun. Şimdi yapmanız gereken o mangal ateşinde pişmiş enfes etlerin, balıkların, tavukların tadını çıkarmak. Aslında güzel bir mangal için hafta sonunu da beklemenize gerek yok. Ankara'da mangal konusunda hizmet veren birbirinden güzel ve şık restoranlar her daim sizi bekliyor olacak.

Ankara'daki tüm Mangal Restoranları için tıklayınız
Ankara Mangal Restoranları


Mangalcılar bilir. İyi bir mangal pişirmenin sırrı mangal ateşinin biraz geçik yani köz haline gelmiş olmasıdır. Bazısı eti çok pişmiş sever, bazısı biraz kanlı sefer. Mangal için seçilecek etlerin biraz yağlı ve dinlenmiş olmalı. Eti az pişmiş sevenler için eti sadece birer kez çevirme yeterlidir. Antrikotu sulandırmak için ise üzerlerine bir miktar kırmızı biber dökmek gerekir. Üzerine dökülen bir miktar kekik ise ete ayrı bir lezzet verir. Etin sert olmaması için de etin pişmesine yakın tuz atılmalıdır. Eğer pirzola pişiriliyorsa kasaptan alınırken biraz dövdürülürse daha çabuk pişer. Mangal yapılırken diğer önemli bir nokta ise etin fazla kurutulmamasıdır.

Biraz ıslak olması lezzetini de beraberinde getirir. mangalda ayrıca şiş ve külbastı da yapılabilir. Mangalda tavuk ise özel hazırlanacak sosa bandırılarak pişirilirse daha lezzetli olur. Kırmızı biber, zeytinyağı, soğan suyu, sarmısakla tavuk terbiye yapılırsa daha lezzetli olacağı gibi pişme açısından da daha güzel pişer. tavuğun pişip pişmediğini anlamak için ise çevirirken tavuk mangala yapışmıyorsa pişmiş demektir. Tavuk ne kadar çok çevrilirse o kadar çok güzel pişer. Yoksa içi çiğ kalır. Köfte ise harı geçmiş ateşte pişirilirse lezzetli olur. Köfte de tavuk gibi sık sık çevrilmesi gerekir. Ayrıca köftenin mangala yapışmaması için biraz kuyruk yağı olması şart.

Tüm bu noktalara dikkat edilen yerlerde yapılacak olan mangallar sonrasında kişiler en lezzetli mangal ürünlerini yiyerek sevdikleri ile tahmin ettiklerinden güzel bir zaman geçirmiş olacaklar.