İŞKEMBE ÇORBASI NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

İŞKEMBE ÇORBASI NEREDE YENİR?

İşkembe çorbası, genelde sığır işkembesinin bir kısmının özel terbiye metotlarının ardından yapılan bir çorbadır. Ülkemizde yapılan işkembe çorbası nerdeyse birçok Avrupa ve Balkan ülkelerinde yapılan işkembe çorbasının ya birebir aynısı ya da çok benzer bir şeklidir. Aslına bakılırsa çok eski zamanlardan beri yapılan işkembe çorbası tüm komşu ülkelerde ya aynen ya da bazı değişiklikler yapılarak halen daha günümüzde yapılmaya devam edilmektedir. Ayrıca işkembe çorbası nerede yapılırsa yapılsın her yerde milli çorba olarak görülür ve kabul edilir.

Ankara'daki tüm Restoranlar için tıklayınız
Ankara Restoranlar


İşkembe Çorbası Nasıl Yenir?

İşkembe çorbası damak tadına göre farklılık gösterebileceği gibi üzerine ilave edilen malzemelerde de farklılıklar görülebilmektedir. Mesela ülkemizde işkembe çorbasının üzerine en çok sarımsak sosu, limon, sirke gibi soslar ilave edilir. Tabi bu malzemelere ek olarak yöresel lezzetler de olabileceği gibi hepsinin ya da bir kısmının da eklenmesi söz konusu olabilmektedir.

Diğer kültürlere ait dünya mutfaklarında ise işkembe çorbasına daha farklı lezzetler eklenmektedir. İşte örnek olarak bazı malzemeler şu şekildedir;

Hindistan mutfağında yapılan işkembe çorbası sığır işkembesi değil keçi işkembesinden tercih edilir.

Meksika mutfağında ise işkembe çorbasına soğan, kek ve pul biber ilave edilir.

Vietnam'da yapılan işkembe çorbasında ise fesleğen ve fasulye filizleri konarak servisi yapılır.

Daha birçok ülke ve farklı kültürlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat o kadar çok farklılıklar taşımaktadır ki hepsini burada listelemek neredeyse imkansızdır.

İşkembe Çorbası Nerede Yenir?

Ülkemizde günün hangi saati olursa olsun muhakkak ki istediğiniz çorbayı içebileceğiniz mekanlar vardır. İsteğinize göre restoranlar, çorbacılar ve lokantalar olmak üzere birçok mekân size günün her saatinde hizmet verebilmektedir. Fakat işkembe çorbası diğer çorbalardan biraz farklı bir çorba olduğu için her çorbacıda ya da her mekânda içmek hem sağlık açısından hem de damak tadı açısından pek size uygun olmayabilir.

İşkembe çorbası için öncelikle işkembe belirli temizlik işlemlerinden geçirilir ve kesinlikle temizlendiğine emin olunduğunda ise işkembeyi terbiye etme işlemine geçilir. Bu işlem her ustanın hazırlamasına göre farklılık gösterebilir. Zaten işkembe çorbasını sevenler çorbayı hazırlayan ustanın lezzetinin damak tadına en uygun lezzet olmasından dolayı tercih etmektedir. Ankara'da birçok çorba içebileceğiniz kaliteli ve gözde mekanlar bulunmaktadır. İşte bu sebeple işkembe çorbasını içeceğiniz yeri tercih ederken damak tadınıza en uygun mekânı seçmeniz, içtiğiniz çorbadan daha fazla tat ve lezzet almanıza yardımcı olacaktır.

Eğer bu kadar fazla mekân arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız ve iyi bir mekân önerisi arıyorsanız Ankara'nın en başarılı işkembe çorbasını hazır layan mekanlara internet sitemizden ulaşabilir ve size en uygun mekânı tercih edebilirsiniz. Kısacası işkembe çorbası çok ayrı bir lezzet ve birçok kişinin de vazgeçilmez lezzetleri listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Bu mekanlarda gönül rahatlığıyla işkembe çorbanızı yiyebilirsiniz.