HUMUS HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

blog yazısı ekle !

HUMUS HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

Aslında çoğumuz humusun ne olduğunu, nasıl yenildiğini, ne zamanlarda tercih edildiğini biliriz. Ankara restoranlarının menülerinde de sıklıkla bulunan humusa, aynı şekilde birçok Ortadoğu ülkesinde de rastlamak mümkündür.

Peki, bu nohut, susam, limon suyu ve sarımsak ile hazırlanan, tarifi hemen hemen her yerde aynı olan yiyecek hakkında bilinmeyen daha ne olabilir diye düşünüyorsanız, Ankara restoranları olarak bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ankara'daki tüm Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları için tıklayınız
Ankara Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları

Bilindiği gibi humus kendine has kuvvetli bir kokusu ve tadı olan, içerik yönünden de oldukça besleyici bir yiyecek. Farklı restoranlarda veya başka ülkeler de hazırlanışı ve sunumu çok ufak değişiklikler gösterse de temel olarak her yerde aynı özelliklere sahip.

Geleneksel usullerde geniş bir tabak içerisinde sunulan ve üzerine zeytinyağı gezdirilerek servis edilen humus, taze ekmek, domates, turşu ve havuç gibi sebzelerle beraber yenilir. Ancak bunlar dışında kalan ve fazla bahsedilmemiş bilgilerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

1. HUMUS DÜNYANIN HER YERİNDE HAZIRLANIR

Sadece Türk mutfağı veya Ortadoğu mutfağı içerisinde değil, humus, bütün Akdeniz ülkeleri, Kuzey Afrika başta olmak üzere dünya mutfağı içerisinde de kendine ait bir yeri olan yemektir. Tam olarak hangi coğrafyadan çıktığı kesin olarak belirtilemese de 13. yüzyılda bile Kuzey Afrika'da yenildiği bilinmektedir.

2. TARİFLER AYNIDIR

Dünyanın birçok farklı yerinde tüketilmesine rağmen bir humus tarifinde ki tek değişiklik kimyon veya tahinin kullanılma miktarlarıdır. Bunun dışında içerisine farklı bir malzeme asla girmemiştir. Bahsedildiği gibi tek farklılık, damak zevklerine göre insanların içerisinde ki malzemelerin oranlarını değiştirmesidir.

3. ENERJİ VERİCİ ÖZELLİĞİ

Humus her ne kadar ülkemizde bir meze çeşidi olarak tüketilse de, onun besleyici özelliği de çok fazladır. Bilindiği gibi bakliyatlar yüksek oranda mineral ve protein içerirler, dolayısıyla nohuttan elde edilen ve içerisinde ki tahin ile daha da zenginleştirilmiş bu yiyecek, insanlara sağladığı enerji yönünden de oldukça değerlidir.

4. ÇOK SAĞLIKLIDIR

Humus, bütün bu kalori miktarını içermesine rağmen, bu kaloriler oldukça sağlıklı olarak nitelendirilen yağlardan, proteinlerden ve karbonhidratlardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu kadar lezzetli ve sağlıklı bir besinin benzerine rastlanması da pek kolay değildir.

Bütün bu bilgilerin yanında bilmediğiniz başka bir şey ise bu yazımızı okuduktan sonra canınızın humus çekecek olmasıdır. Fakat neyse ki Ankara 'da yaşayan kişiler tercih ettikleri bir Ankara restoranın da bu mezeyi diledikleri gibi yiyebileceklerdir.