HER GENÇ KIZIN RÜYASI KINA GECESİ

blog yazısı ekle !

HER GENÇ KIZIN RÜYASI KINA GECESİ

Ankara'da düğünden bir önce kız evinde ve ya kızın ailesinin davet ettiği restoran, cafe ve kutlama mekânlarından birinde sadece bayanlar arasında yapılan bekârlığa veda partisinin daha geleneksel bir hali olmaktadır. Ankara gelenek ve göreneklerine bağlı, örf ve adetlerini yerine getiren insanları ile samimiyet ve içtenliğin bir arada olduğu nadide şehirlerimizden biri olmaktadır. Kız evinde yapılması çoğu zaman uygun görülen kına töreni kız ailesi tarafından eve misafirlerin sığmayacağı ve rahat olunmayacağı düşünülerek bir mekân tutulmaktadır. Yöresel türküler, oyun havaları ve farklı müzikler ile eğlenceli bir kına gecesi organizasyonları için cafe tarzı yerler daha fazla tercih edilmektedir.

Ankara'daki tüm Kına Gecesi Mekanları için tıklayınız
Ankara Kına Gecesi Mekanları


Gençler artık aile yakınlarının yaş ortalamasına göre bar kapatarak kendi aralarında da eğlence düzenlemektedirler. Birçok yöre de adet haline gelen kız tarafının evine bayrak asması Ankara'da da düğünün başladığı anlamına gelmektedir. Kız eve kına gecesi olacağı gün misafirlere yemek vereceğinden dolayı bazı kişiler eğlence bölümü olan restoranları tercih ederek hem yemek hem de eğlence işini bir arada yapmaktadırlar. Genellikle misafirler için hazırlanmış minik kınalar dağıtılırken, meyve suyu ve kuruyemiş de ikram edilmektedir. Kına yakılmadan önce gelin ve arkadaşları, akrabaları oyunlar oynayarak eğlenmektedirler. Gelin kına gecesi için kırmızı ve ya bordo bir abiye tercih etmektedir. Eğlenirken abiye ile kına yakılacağı zaman da mutlaka Ankara da adet olan bindallı kıyafetini giymektedir.

Gelinin başına kırmızı ve ışıltılı bir örtü örtülmektedir. Mekân da gelin ve damadın herkes tarafından görülmesi için ortaya iki sandalye konularak gelin ve damadın yeri hazırlanmaktadır. Kına hazırlanarak genç kızlara tülbentler ve mumlar dağıtıldıktan sonra gelin ve damadın etrafına dizilmektedirler. İçli bir türkü söylemeye başlayan en baştaki kınayı taşıyan kişinin ardından genç kızlar devam ederek adet olan gelini ağlatmaktadırlar. Gelin elini açmayarak kaynanasından gelecek olan altını beklemektedir. Kınanın altına yerleştirilen altın ile gelinin eline kırmızı eldiven geçirilir. Erkeğin de serçe parmağına ve ya avuç içine kına yakılarak eldiven geçirilmektedir.