GAZETE BAKLAVASI – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

GAZETE BAKLAVASI – YÖRESEL MUTFAKLAR

Geçen her gün insanların hayatları farklılaşıyor. Ülkeden ülkeye, şehirden şehre hatta bölgeden bölgeye müthiş farklılıklar gösterilmesi; bunun gerçekten ciddiye alınacak bir durum olduğunu gösteriyor. Bu derece önemli olayı daha derinlemesine incelemek gerçekten zorunlu ve gerekli bir durumdur.

Hal böyleyken, insanların arasındaki farkların ortaya çıkardığı çeşitli değişkenler ve farklı ürünler söz konusudur. Elbette bu durum sektörel bazda değişiklik göstermektedir. Bu değişikliklerin her birini takip etmek elbette hiç kolay olmayan bir iştir.

Ankara'daki tüm Yöresel Mutfak Restoranları için tıklayınız
Ankara Yöresel Mutfak RestoranlarıBu konuda örneği kendi ülkemizdeki bir durumdan verebiliriz. Ülkemizde bulunan yemek açısından farklılıkları ortaya koyduğumuzda durumun gerçekten çok kapsamlı olduğunu görmekteyiz. Yemek-içmek söz konusu olduğunda durum gerçekten bir anda farklılaşan özellikler göstermektedir.

Öncelikle bu besin farklılıklarının neden olduğunu anlamak ve açıklamak gerekiyor.

Yemeği oldukça seven ve bu besin maddelerinin üretimi hakkında müthiş şekilde çaba sarf eden bir ülke olduğumuzu bilmeyen kalmadı. Bu imajı yaratan da direk biziz dersek yanlış bir cümle söylememiş oluruz.

Yemek üretimi ve paylaşımı konusundaki çalışmalarımız sonuçlarını kültürel yaşantımıza olan etkisiyle ve imkânlarımıza kattığı imkânlarla vermektedir. Bu durum her noktada yaşantıyla doğru orantılı olarak fark edilmektedir ve bu şekilde varlığını sürdürmektedir.

Yani Karadeniz'de yapılan bir yemek ile Güneydoğu'da yapılan yemeğin aynı besin maddelerinden yapılmasını ya da aynı tür yemek standardına girmesini beklemek doğru olmayacaktır. Karadeniz'deki Hamsi Tava ile Güneydoğu'da Ali Nazik yemeklerinin amacı aynı olsa da, hitap ettikleri kitle ve buna göre rağbet görme durumları ciddi farklılıklar göstermektedir.

Olaya bu açıdan bakmak ciddi anlamda anlam rahatlaması yaratacaktır. O yüzden buna dikkat etmek gerektiğini asla unutmayın.

Bu tür yöresel ve yerel yemeklerin nerede olursa olsun bir müşteri kitlesi olacağı bilinen bir durumdur. Bu yüzden ülkemizin her yerinde farklı mekânlar ve lokantalar açılmaktadır.

Bahsettiğimiz bu yöresel lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

O lezzetlerden bir tanesi olan Gazete Baklavası'na bir bakalım. Un, yumurta, kabartma tozu, yoğurt, soda, sirke, ceviz, şeker gibi malzemelerden oluşan bu lezzet; normal bir baklava yapımını içeriyor. İsmi ise hamurun gazete gibi incecik açılmasından geliyor.