FASIL MEKANLARI - FASIL MÜZİĞİ GELENEĞİ

blog yazısı ekle !

FASIL MEKANLARI - FASIL MÜZİĞİ GELENEĞİ

Osmanlı saraylarından günümüze kadar gelen fasıl, Türk insanının vazgeçemediği bir müzik türüdür. Hatta ülkemize gelen yabancı konuklar da mutlaka bir fasıl gecesine katılmak, ortamın güzelliğine şahit olmak isterler. Fasılda okunacak makama göre eserler seçilir. fasıl topluluklarında tef ile usul vurarak faslı başlatan serhanende denilen kişiler bulunmaktadır. Eskiden kalabalık fasıl grupları sahne alırken günümüzde 3-4 kişilik ekipler halinde de fasıllar verilmektedir. Fasıl kültürü denilince Ankara'da hizmet veren birçok mekan fasıl tutkunlarını en iyi şekilde ağırlamaktadır. Fasıl müziğinin olmazsa olmazı ise ritimdir. Fasıllarda kanun, ut, kemençe, keman, ney, ritim saz ve tef bulunmaktadır.

Ankara'daki tüm Fasıl Mekanları için tıklayınız
Ankara Fasıl Mekanları
Fasıllar taksim ile başlar, peşrev, kar, beste, ağır semai, yürük semai ve saz semaisiyle devam eder. Fasıl müziği geleneğinde içilecek içkilerin yerli üretim olmasına dikkat edilirken fasıl eşliğinde yenilebilecek Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen elbasan tava ile yazımızı sonlandıralım. 1 buçuk kilo kuzu inciğinden yapılan bu yemekte 300 gr. domates, 100 gr. tereyağı, 2 adet soğan, 3 adet çarliston, 1 çorba kaşığı un, tuz ve karabiber, sosu için 500 gr. süt, 4 adet yumurta, 1 çay kaşığı hindistan cevizi, 100 gr. kaşar rendesi, 500 gr. haşlanmış ıspanak, tuz ve karabiber gerekiyor.

Yağı kızdırıp, incikleri ilave edip 10 dakika kavuralım. Unu, soğanı, domatesi ve çarliston biberi sırasıyla ilave edip karıştıralım. Ardından etlerin üzerini kapatacak kadar su ilave edip tuzunu da ekleyerek 30 dakika kaynamaya bırakalım. İncikleri çıkarıp kemiklerinden ayırıp ve aralıklı olarak fırın tepsisine dizelim. Etin suyunu süzgeçten geçirelim. Hazırlamış olduğumuz sosu etlerin üzerine yayıp, rendelenmiş kaşarı üzerine serpiştirip orta dereceli fırın da 15 dakika, üzeri kızarana kadar pişirelim. Fırından çıkardığımız elbasan tavayı servis yapmadan önce kare kare kesip, ayırdığımız et suyunu da üzerine dökerek servis yapalım. Sosu için de bir tencereye yumurtayı kırıp karıştıralım. Daha sonra hindistancevizini, sütü, karabiber ve tuzu, haşladığınız ıspanağı da ilave edip karıştıralım. Böylece bir taraftan muhteşem bir müzik dinlerken diğer bir taraftan da lezzetli bir yemek yeme imkanına erişelim.