EV YEMEKLERİ NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

EV YEMEKLERİ NEREDE YENİR?

Ev yemekleri Türk mutfağının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Yerel mutfak tariflerinin bir araya getirilerek, geleneksel tariflerin, doğal malzemelerin el emeği ile yoğurularak tabaklarda sunulan yemeklerin adıdır.

Ev Yemeklerinin Kapsamında Neler Vardır?

Ev yemekleri olarak geneli ifade ettiğimiz yemekler nelerdir? Diye merak edenler için sınırsız gibi görünen ev yemekleri çeşitlerini ana hatları ile belirleyelim.

Ankara'daki tüm Restoranlar için tıklayınız
Ankara Restoranlar


Çorba çeşitleri: ev yemekleri kapsamında çorba ilk sırada yer almaktadır. Kış aylarının soğuk etkisini dumanı üstünde sıcak bir çorba ile ısıtırken, yaz aylarının bunaltıcı etkisini serin çorba çeşitli çorbalar ile ferahlayabilirsiniz. Ezo gelin çorbası, mercimek çorbası, tarhana çorbası, tavuk çorbası, şehriye çorbası, yoğurtlu çorba, gavut çorbası, yayla çorbası gibi. Çorbalarda genellikle yoğurt, un, şehriye, sebze ve baklagillerin doğru ve yeterli miktarda kullanılması çorbayı lezzetli hale getirmektedir.

Et yemek çeşitleri: ev yemekleri çorbadan sonra ana yemek olarak et yemekleri gelir. Etin pişirme yöntemleri bakımından tencerede ızgarada ve tavada köfte şeklinde daha fazla tercih edilmektedir. Ev yemekler arasında köfte oldukça önemlidir. İçerisine ekmek içi, soğan, sebzelerin eklenerek yoğurulup şekil verilir. Et yemeklerinin ayrıca bir de sulu yemek olarak tercih edilenleri vardır ki bunlar güveç, yahni ilk akla gelenlerdir.

Sebze yemek çeşitleri: sebze hem çorbalarda hem de et yemeklerinde kullanıldığı gibi ayrıca ana yemek olarak da sunulmaktadır. Ev yemeklerinin en meşhurudur dolmalar. Zeytinyağlı, etli çeşitleri mevcuttur. Ayrıca sarmalar, sebze kızartmaları ev yemekleri içerisinde büyük öneme sahiptir.

Hamur işi çeşitleri: ev yemeklerinde börekler, pide çeşitleri, poğaçalar, mantı, ekmek çeşitleri hamur işlerinin olmazsa olmazını oluşturuyor. Ev yemeklerinde ekmekler, yufkalar son zamanın tren yemeklerindendir. Hamur işi çeşitlerinde ayrıca pilav ve makarna çeşitlerini ekleyebiliriz. Börek hem fırında hem de tavada kızartma usulü ile hazır hale getirilmektedir. Kıymalı, peynirli, patatesli, ıspanaklı börek çeşitlerinden en çok tercih edilenlerdir. Ev yemekleri su böreğinin lezzeti oldukça davetkardır.

Tatlı çeşitleri: ev yemekleri arasında gözlerimizin aradığı lezzetlerdendir tatlı çeşitleri. Tatlı çeşitleri şerbetli hazırlandığı gibi sütlü tatlılarda mevcuttur. Baklava, kadayıf, kalburabastı şerbet ile tatlandırılırken keşkül, muhallebi, sütlaç da süt ile hazırlanır. Ayrıca bütün bunların yanı sıra meyvelerden yapılan tatlılarda mevcuttur. Ayva tatlısı, incir tatlısı, kabak tatlısı gibi.

Bütün bu saydıklarımız ile sınırlı değildir ev yemekleri. Listelediğimiz ev yemeklerin en bilinenleri ve ana hatlarını oluşturmaktadır. Bir de yöresel isimler ile hazırlanan ev yemekleri mevcuttur. Peki ev yemekleri Ankara da nerede ulaşabiliriz? Ev yemekleri nerede yenir? Gibi soruları duyar gibiyim. İnternet sayfamız merak ettiğiniz bütün bilgilere sahiptir. Merak ettikleriniz ve daha fazlasını internet sitemizden pratik bir şekilde bulabilirsiniz. Böylece özlem duyduğunuz ev yemeklerini Ankara'nın gözde mekanlarında bulabilirsiniz.