EN LEZZETLİ ŞİŞ KEBAP PİŞİRME TEKNİKLERİ

blog yazısı ekle !

EN LEZZETLİ ŞİŞ KEBAP PİŞİRME TEKNİKLERİ

Şiş kebaplar misafirleriniz ve aileniz için tercih edilebilecek Türk mutfağının en lezzetli yemeklerden biridir. Şiş kebabın, kırmızı et, deniz ürünleri ve sebzelerle uyumlu olarak farklı kombinasyonları kullanmanıza izin vermesi çeşitliliğinin de kaynağını oluşturur. Şişler önceden hazırlanabildiği ve bu şekilde bekleyebildiği için her an pişirmeye hazır vaziyette olur, böylece misafirleriniz kalabalık bir grup bile olsa hepsiyle rahatça ilgilenirken, bir yandan da hem gözlerini hem de midelerini doyuran bir ziyafet sunmanıza imkan tanır. Aynı zamanda kendi hayal gücünüzü de kullanarak yeni tarifler bile yaratmanız mümkündür.

Ankara'daki tüm Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları için tıklayınız
Ankara Türk-Osmanlı Mutfağı Restoranları


ŞİŞ KEBAP PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI ve TAVSİYELER

Tadabileceğiniz en iyi şiş kebap tariflerini bulabileceğiniz Ankara restoranları, sizler için evde de uygulayabileceğiniz bazı püf noktalarını paylaşmak istiyor. Elbette evinizde ki imkanlarla bir tahta şişe geçirebileceğiniz sebzeler ve et ile en pratik şekilde şiş kebabınızı hazırlayabilirsiniz, ancak her konuda olduğu gibi burada da bazı bilgileri öğrenmenizde ve uygulamanızda fayda olacaktır.

- Tahta şişler ucuz ve kolay kullanımlı olabilir ancak kullanmadan önce 30 dakika suyun içinde bekletmeniz, pişerken tahtaların alev almasını veya tutuşmasını önleyecektir. Ankara restoranlarının tavsiyesi, eğer sık olarak şiş kebap hazırlıyorsanız, piyasada bulabileceğiniz paslanmaz çelikten yapılmış ve tekrar tekrar kullanabileceğiniz şişlerden temin etmeniz yönündedir.

- Etlerinizi ve deniz ürünlerinizi, şişe geçirip, marine etmeden önce şöyle bir sudan geçirmeyi ve serbestçe süzülmeye bırakmayı ihmal etmeyin.

- Terbiye için beklettiğiniz etlerinizi mutlaka dolapta saklayın.

- Kuşbaşı kesmek istediğiniz etler için en uygun ebat 2 veya 4 cm' lik küp halidir.

- Yağlı etler yüksek ateşte, az yağlı veya yağsız etler, kısık ateşte uzun sürede pişirilmelidir.

- Deniz ürünleri kullanırken seçtiğiniz balıkların etinin sıkı ve dolgun olmasına özen gösterin.

- Biber, havuç ve patates gibi sebzelerin iyice pişmesini isterseniz, önceden haşlayabilir daha sonra şişe geçirerek pişirebilirsiniz

- Marine edeceğiniz etlerin, derin ve geniş bir kap içerisinde olmasına ve etlerin üzerinin tamamen sos ile kapanmasına dikkat edin. Bu şekilde ağzını kapatıp buzdolabında saklarken de kabın içerisinde mümkün olduğunca hava kalmamasına özen gösterin.
- Etlerinizi marine etmenize gerek kalmadan da sadece otlar ve baharatlar ile de terbiye edebileceğinizi ve oldukça lezzetli olabileceklerini unutmayın. Eğer marine edecekseniz de etleri pişirmeden en az 30 dakika önce beklemeye bırakın.

- Bir mangalınız olmasa bile elektrikli ızgaralar kullanarak da oldukça lezzetli şişler pişirebilirsiniz.

- Etler ile birlikte bol miktarda sebze de kullanmayı tercih ederek çok daha lezzetli tarifler yaratabilirsiniz.

- Pişirmeye başlamadan önce yağ spreyi ile üzerlerine çok az bir miktar yağ eklerseniz mangal üzerinde ve çevirirken birbirlerine yapışmasını da engellemiş olursunuz.