DİKMEN PASTANE

blog yazısı ekle !

DİKMEN PASTANE

Dikmen, başkentimiz Ankara'nın Beypazarı ilçesinin en önemli mahallesidir. En önemli mahallesidir çünkü dillerden düşmeyen ipek yolu dikmenden geçmektedir. Tarihi dokusu bu denli eskiye dayanmaktadır. Dikmen ismi mahallenin adını nasıl oluşturduğu konusunda söylentiler vardır. En bilineni mahalle yakınlarında, yüksek, keskin, dik kayalardan almış olduğu.

Ankara için dikmen mahalle için oldukça fazla hareketli bir yerdir. Çünkü pastane, mağazalar, mekanlar günün her saatinde aktif, insanlar mutlaka uğramadan yollarına devam etmezler. Dikmen pastane mekanları bu mekanlar içerisinde zirvededir. Öyleyse dikmen pastane mekanlarının farkını, özelliklerini beraber inceleyelim.Sıtkı Usta Kadayıf, Künefe, Baklava ve Kahvaltı Salonu

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

Mado Sinpaş

Oran

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark KM Evi 19/B56 (Sinpaş-Altınoran) Çankaya-Ankara

La Ganita

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 39/4-5 Çukurambar-Ankara

Mado Çukurambar

Çukurambar

Türkiye'nin önde gelen dondurma markalarından Mado, 25. yılında 250. şubesini açmanın yanı sıra, yeni bir konsepti de Başkentlilerin beğenisine sundu. Mado'nun yeni şubesi, Türk ve dünya mutfafından zengin seçeneklerin yer aldığı menüsü, pasta, çikolata, fırın ve dondurma köşeleriyle oldukça iddialı.

Mado'nun Genel Koordinatörü Mehmet Yılmazoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 45 şubeleri bulunduğunu, en büyüğünü Ankara'da açtıklarını söyledi.

Çukurambar şubesinin resmi açılışını henüz gerçekleştirmediklerini anlatan Yılmazoğlu, 'Mado, 25. yılını kutluyor, bunun için özel bir açılış yapmak istiyoruz. Sanıyorum önümüzdeki haftalarda yapacağız açılışımızı' dedi.

Mado'nun yeni konseptinin Türkiye'de ilk uygulandığı yerin Ankara Çukurambar'daki şube olduğunu belirten Yılmazoğlu, 3 bin 300 metrekare alanda, 120 personelle hizmet verdiklerini bildirdi.

Yılmazoğlu, yeni konseptleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

'Birinci amacımız her şeyin en tazesini ve en organiğini sunmak. Mado, doğallıkla özdeşlemiş bir yapı. Türkiye'de ilk olarak keçi sütü ve sahlepten dondurma üretip daha sonra bunu yaygınlaştıran bir firma. Burada üretilen unlu mamullerin hepsi organik zeytinyağıyla yapılıyor. Dondurmamız tamamen keçi sütünden. Kullandığımız malzemelerin kimyasal yapılarının bozulmamış olmasına özen gösteriyoruz.

Türkiye'nin en taze pastasını yapma konusunda iddialıyız. Sloganımız, 'Siz hayal edin biz yapalım.' Şubeye geldiğinizde bir pastanın içinde ne olmasını istiyorsanız hayal etmeniz yeterli. Bu pastayı arkadaşlarımız en kısa sürede hazırlayıp size sunacaktır. Burada ekmeğimizi de kendimiz yapıyoruz, 30 çeşit ekmek üretiyoruz.'

Yılmazoğlu, çok özgün bir menü hazırladıklarını, Türk damak tadına uygun dünya mutfağının geniş bir yelpazesini Başkentlilere sunduklarını belirterek, dövme dondurma üretiminin de şubede yapıldığını anlattı.

Şubede 64 çeşit dondurma ürettiklerini kaydeden Yılmazoğlu, Dondurma konusunda da sınır yok. Hayal gücünüzle sınırlı. İstediğiniz her türlü özel karışım hazırlanıp size sunuluyor. Yine diğer Mado şubelerinden farklı olarak burada el yapımı çikolata yapıyoruz. Şimdilik Ankaralılara ikram ediyoruz. Çikolatada Belçika'dan getirdiğimiz özel bir ekibimiz çalışıyor. Mutfakta ve dondurmada da 2 İtalyan ustamız var.devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi. Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi. No:16/A Çukurambar-Ankara

Ricco's Lounge

Çukurambar

devamını oku... Adres: Ufuk Üniversitesi Caddesi Arma Kule No:11 A1-A2 Kızılırmak Mahallesi Çukurambar-Ankara

Mado Çetin Emeç

BalgatAnasayfa / Kurumsal / Tarihçe / Yüzelli Yıllık Dondurmacılık Geleneği

150 yıllık dondurmacılık geleneği: K.Maraş Dondurması
Ahir DağıDondurmanın Anadolu'daki tarihi yaklaşık 300 yıl öncesine kadar uzanır. Dağların yamaçlarında ve vadilerinde biriken el değmemiş kara, pekmez ve meyve özlerini karıştıran Anadolu insanı, yaz aylarında Karsambaç adını verdiği bu tatla serinlemeye başlar. Başlangıçta serinlemek için yapılan bu Karsambaç, adım adım gelenekselleşir K.Maraş'ta.

K.Maraşlı tat ustaları, K.Maraş dondurmasını dondurma yapan Ahir Dağı'nın insanoğluna verdiği hediyelerle bir tarih yazarlar; emek ve sabırlarını da ekleyerek... Bu tarihin en önemli notları ise, MADO'nun kuşaklar boyu aktarılan emsalsiz tadının yaratıcıları tarafından düşünülür.

K.Maraş'ı çevreleyen Ahir Dağı'nın eşsiz flora ve faunası, K.Maraşlı dondurma ustalarının en önemli kılavuzu olur. Karsambaç, Ahir Dağı'nın beyaz örtüsü kar ve renkli mücevherleri meyveler ile tatlı bir yolculuğa çıkar. Ve bu tatlı yolculuk yüzyıllar sonra bile değişir, dönüşür ve damağa geldiğinde bile bitmez. Damakta unutulmaz olur. 150 yıllık K.Maraş Dondurması serüvenini başlatan Yaşar Ailesi'nin ilk ustası Osman Ağa'nın ilham kaynağı da doğal zenginlikleriyle Ahir Dağı'dır.

Ahir Dağı'ndan bin bir emekle getirilen kara, bin bir emekle toplanan meyvelerin özleri karıştırılır. Dünyada haklı üne sahip K.Maraş Dondurması'nın ilk adımlarıdır Osman Ağa'nın Karsambaç'ı. Bugün dünyanın tanıdığı MADO'nun 4. kuşak temsilcilerinin 150 yıldır kaybetmediği o ilham, hala aynı topraklardan ve aynı dağdan gelmektedir.

Dünyanın tanıdığı K.Maraş Dondurması'nın macerası 25 metrekarelik bir dükkanda başlar. 1962 yılında kurulan Yaşar Dondurma'nın ilk dükkânında Ahir Dağı'ndan getirilen kar, çabuk erimemesi için öğüntü ya da çeltik kabuğu kullanılarak muhafaza edilir. Kollu makinelerde çevrilen kar, el emeği ve sabırla işlenir. Ustanın ustalığı orada meydana çıkar. Kıvamını ve tadını veren, kullanılan malzemelerle birlikte usta ellerdir. Zamanla kar bulmak zorlaşır ve buzla yapılmaya başlanır. Geleneksel dövme dondurmanın hasıdır, ortaya çıkan... Bıçakla kesilecek, çatalla yenecek kadar sert, ama ağızda eriyecek kadar kıvamlı dondurma, K.Maraş Dondurması'dır.


devamını oku...
Adres: Çetin Emeç Bulvarı No:117 / 1 Balgat-Ankara


Dikmen Pastane Mekanlarının Üretim Politikaları

Dikmen pastane mekanlarında üretim taze yapılmaktadır. Taze olduğunu pastaların nasıl anlarız diye uzun uzun düşünmek veya bu konuda usta olmak gibi karmaşık bilgilerden ziyade dikmen pastane şefleri pastanenin raflarını süsleyen eşsiz lezzetleri günlük hazırlamaktadır. Bu durum belirli standartlara sahip ve kurumsallaşmış mekanların hedeflerindendir. Günlük üretim yapıldığından dolayı ürünler doğal içeriklidir ve katkı maddelerine yer verilmez. Böylece raf ömrünü uzatmak için türlü hileler dikmen pastane mutfaklarında kabul edilmez ve uygulanmaz.

Dikmen Pastane Mekanlarının Mutfak Sırları Nelerdir?

Kalite kullanılan malzemeler tarafından belirlenir. Bunun için kullanılan pasta malzemelerinin en sağlıklı ve teknolojik ortamlarda korunarak saklanmaktadır. Aynı zamanda dikmen pastane mekanlarının hijyenik olması aynı şartların mutfakta da devam ettirilmesi deneyimli elemanlar tarafından dikkat edilmektedir.

Mutfakta işleme alınacak malzemeler ömrünü tamamlamadan sürece dahil edilir. Teknolojik cihazlar ve stratejiler kullanılarak üretilen pastalar lezzetini sıradanlaştırmak gibi faktörden uzak durarak yöresel lezzetler ön plandadır.

Dikmen Pastane Mekanlarının Mutfak Bölümleri

Dikmen pastane raflarında yer alan ürünler ve müşteriye sunulan ürünler farklı üretim bölümlerinde hazırlanarak satışa sunulmaktadır. Pasta, baklava, dondurma, kuru pasta, tatlı çeşitleri için ayrılan ayrı alanlarda hazırlanmaktadır. Böylece üretim daha seri ve daha profesyonel gerçekleştirilmektedir. Müşteri ile buluşmadan önce lezzet testleri de kontrolünü geçtikten sonra çıkmaktadır.

Ankara da dikmen pastane mekanları pasta konusunda kendini geliştirmiş pastacılar, tatlıcılar tarafından hazırlanmaktadır. Bütün bu hizmetlerin yanı sıra son yılların modası pastanelerde kahvaltı yapmak oldukça yaygınlaşmıştır. Ankara bu konuya ayak uyduran şehirlerimizdendir. Genelde pasta için tercih ettiğimiz pastaneler artık güne güzel başlangıçlar için kahvaltı tercihi mekanlar arasında yerini almıştır. Dikmen pastane menüleri bu konuda oldukça iddialı çeşitlere sahip mekanlara örnek verilebilir. Üretilen pasta çeşitleri, tatlı çeşitleri yöresel olduğu gibi kahvaltı konusunda da dikmen pastane mekanları bu geleneği devam ettirmektedir.

Kısacası dikmen pastane mekanları kimi için okul öncesi, iş öncesi uğrayarak bir simit alıp yoluna devam ettiği mekanlar kimi için farklı tatlardaki pastalar, tatlılar arasında seçim yapmak için kaybolup en sonunda damak lezzetini yakalayıp siparişini verdikten sonra çayını keyifle yudumladığı mekanları ifade etmektedir.