CEBECİ RESTAURANT

blog yazısı ekle !

CEBECİ RESTAURANT

Restaurant kelimesinin karşılığı lokanta, yemek yediğimiz, lezzetlerin servis yapıldığı mekanlardır. Restaurantı günlük hayatımızda o kadar sık tercih etmemize rağmen gelişim, ilk nerede ve nasıl ortaya çıktığı hakkında belki de düşünmemişizdir. Yazımızda restaurant hakkında birbirinden farklı ve ilginç bilgiler ile bakış açınızı genişletmeyi amaçladık.

Restaurantın Tarih Sahnesine Çıkmasında Etkili Olay

Restaurant kelimesi günümüzdeki kullanımından oldukça farklıydı. Bugün restaurantı yemek yemek için tercih ederken eskiden insanlar tıp literatüründe kullanmaktaydı. Kemikleri onaran, dokuların iyileşmesinde etkili kısaca insan bedenini güçlendiren ve koruyan et suyu için restaurant ifadesi kullanılırdı.

Efsaneye göre et suyunu müşterilerine ikram ederek mekanında insanların iyileşmesini sağlıyordu. Böylece sağlık problemleri olan kişilere ilaç niteliğindeydi bu sunum. Bu olaydan sonra işletme sahibi mekanının adını yaptığı et suyu ila şifa bulan müşterilerinden esinlenerek restaurant koymuştur. Güçlendiren, onaran, koruyan anlamı ile oldukça tedavi edici nitelikteki restuarant eyleminden türeyen restaurant ismi kullanılmıştır.

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Türkiye Spor Yazarları Derneği Lokali

Ulus

Ankara'nın saklı bahçesi, TSYD Lokali.... Düğün,Nişan,Organizasyonlarınızı yapabileceğiniz,muhteşem kır bahçesi ile size hayalini kurduğunuz düğün ortamını sunan,kapalı salonunda özel yemekleriniz ve davetlerinizde konuklarınızı ağırlayabileceğiniz Ankara'nın merkezindeki saklı cennet...

Restaurant bölümünde,Türk ve Dünya Mutfağının benzersiz lezzetlerini tadarken; Türk Sanat Müziği ve Türküler eşliğinde benzersiz bir gece geçireceksiniz.250 misafir ağırlama kapasitesine sahip kapalı salon,700 misafir ağırlama kapasitesine sahip kır bahçesi,kır düğünü hayali kuranların hayalini gerçek kılıyor.

devamını oku...
Adres: 19 MAYIS SPOR KOMPLEKSİ İÇİ İL MÜDÜRLÜĞÜ YANI ULUS/ANKARA

Şimşek Aspava Mithatpaşa

Kızılay

1968'den Bugüne Ankara Kızılay'da Fark ve Tarz Sunmanın Gururuyla

1968'den günümüze ASPAVA olarak gönül ve hizmet vermiş 50 yıllık tarihe sahibiz. 1970'de Kızılay Konur Sokakta ASPAVA(Mustafa ŞİMŞEK) lezzeti ile gönüllere taht kurmuştur.1982 yılında vefatından sonra kardeşleri Cemal ŞİMŞEK, Celal ŞİMŞEK, Veysel ŞİMŞEK ve oğlu Recep ŞİMŞEK ASPAVA'ya aynı gönül bağlılığıyla hizmete devam etmişlerdir

ASPAVA'nın orjinal logosunda olimpiyat ve güreş sembolleri vardır. ASPAVA sevgisi o kadar gönüllerine işlemiştir ki ŞİMŞEK kardeşlerin yoğun iş temposundan azda olsa kalan boş zamanlarında güreş yapmışlar ve ASPAVA'daki başarılarını güreşte de devam etmiştir. Kısacası biz ASPAVA'nın taklitçisi değil kurmaylarıyız. Aynı zamanda bizlerin ustası ve üstadı Milli Güreşçi Mahmut ATALAY 56 yıllık ASPAVAtarihi ve Mustafa ŞİMŞEK 50 yıllık ASPAVA tarihine sahip olanların ruhu şad olsun.

RECEP ŞİMŞEK
KURUCU
devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi No:58 Kızılay-Ankara

Kahve Adası ( Coffee Island )

Kızılay

devamını oku... Adres: Karanfil 2 Sokak 43-A Kızılay-Ankara

Barbella Cafe&Bar

Kızılay

HAYATINIZI DEĞİŞTİREMEYİZ AMA İNANIN RENKLENDİREBİLİRİZ......
Kızılay Konur Sokak'da Eğlencenin Merkezi

devamını oku...
Adres: Konur 1 Sk. 5/5 Kızılay / ANKARA

Business Park Otel & Alara Restaurant

Kızılay

RESTORAN

Business Park Otel Alara Restorant Türk ve Dünya Mutfağının Seçkin Lezzetlerini Beğenilerinize Sunuyor. Akşamları Fasıl Müzik Eşliğinde; Şeflerimizin Sizin İçin Özenle Hazırladığı Lezzetlerimizi Deneyimleyip; Sevdiklerinizle Keyifli Anları Paylaşın.

SAĞLIK MERKEZİ

Sağlıklı Yaşamın Ankara'da ki Tek Adresi Business Park Sağlık Merkezi Türk Hamamı, Sauna, Buhar Odası, Jakuzi Odası ve VIP Masaj Odası ile Profesyonel Kadrosu Sizlerle Hizmet Vermektedir. Herhangi Bir Üyelik Zorunluluğu Olmadan Kaliteli ve Nezih Bir Ortamda Rahatlamanın ve Huzurun Tadını Çıkarın.

TOPLANTI

150 Kişilik Business Balo Salonumuz; Konferans, Kokteyl, Düğün, Sünnet, Defile, Showroom, Yemekli ve Benzeri Aktiviteleriniz İçin Aradığınız Mekandır.

Ayarlanabilir Havalandırma, Aydınlatma Sistemi ve Son Model Teknoloji ile Donatılmış Ses ve Müzik Sistemleri Salonlarımızın Özelliklerindendir.

Barkovizyon, Dev Ekran, Tepegöz, Flipchar, Video, TV, Telefon Bağlantısı, Kablosuz İnternet Erişimi (Wireless) , Kapalı Devre TV Çıkışı, Bilgisayar, Mikrofon, Güvenlik Kamerası...

ODALARIMIZ

Standart Oda, Teras Suit Oda, Business Suit Oda, Engelli Oda ve Aile Odası Çeşitlerimizle Hizmetinizdeyiz.

Zarif Detayları İncelikle Düşünülmüş Tasarlanılmış ve Evinizdeki Konfora Uygun Olarak Geliştirilmiş Olan Geniş ve Ferah Konuk Odalarıyla Misafirlerine Benzersiz Kullanım Kolaylığı Sağlıyor.

devamını oku...
Adres: Necatibey Caddesi No:35 Kızılay/Ankara

Zenger Paşa Konağı

Ulus

Tarihi 18.yüzyılın ortalarına kadar uzanan Zenger Paşa Konağı 1989 yılında ERKAL ZENGER tarafından restore edilerek restoran ve sanat galerisi olarak günümüzde hizmet vermektedir.Ankara Kalesi surları üstünde kurulu asırlara meydan okuyan Zenger Paşa Konağı'nın nezih salonlarında konuk olduğunuzda tarihin esintilerini üzerinizde hissedeceksiniz.Zenger Paşa Konağı restoran ve müze kompleksi 510 m2 arsa üzerinde iki konağın birleştirilmesiyle toplam 1600 m2 kullanım hacmine sahiptir.

Zenger Paşa Konağı bodrum katında tarihi fırın ve modern alt alt yapısıyla 200 m2 üzerine kurulmuş pırıl pırıl bir mutfağı zemin katta 120 kişilik açık hava terası tarihi oturma mekanları salonlar ve sanat galerisiyle Ankara'nın turistik bir değeri haline gelmiştir.

Giriş katında bulunan kapıları açılınca terasla birleşen taş sütunlu ve taş duvarlı salonu eski Ankara evlerinin çatıları üzerinden yeni Ankara'yı izleyebileceğiniz açık hava restoranı klasik Osmanlı Sarayı dekorunda Atatürk ve Aşık Veysel'in tablolarının sergilendiği Cumhuriyet Salonuyla seçkin misafirlere 270 yıllık orijinal Ankara evinin Anadolu mutfağını fasıl eşliğinde sunan Zenger Paşa Konağı aynı zamanda toplu organizasyon ve anma günleri için sinevizyon, projeksiyon,video çekimleri ve ses düzeni gibi her türlü çalışmaları gerçekleştirme imkanı da sunmaktadır.

Zenger Paşa Konağı'nın orta katında yer alan tarihi Ankara evi Müzesinde silah ve müzik aletleri koleksiyonu. Tarihi halı dokumalar; gelin odası; orjinal gelin yatağı ve sırma işlemeli yağlık ve üçetek koleksiyonları yer almaktadır.Tarihi Ankara evini ziyaret ederken Osmanlı devri erkek ve kadın kıyafetlerini giyerek tarihi dönemlere bir gezinti yapabilir;otantik sedirli ve kilimli mekanlarda çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Türkiye tanıtım mesleğinin duayeni 17 başbakan ve 8 Cumhurbaşkanın 42 yıl boyunca propaganda ve seslendirmelerini gerçekleştirmiş olan ERKAL ZENGER'in anılarını yaşatan Zenger Müzesi'ni Gezerken kendinizi Türk siyasi tarihinin içinde bulacaksınız.Siz de Zenger Paşa Konağı'na gelerek fasıl eşliğinde Anadolu mutfağının lezzetiyle tarihte bir gezinti yapın.

Zenger Paşa Konağı'nın içerisinde açılan Train Cafe&Bistroya geldiğinizde sizi tren istasyomları, köprüleri, sokak lambaları, tünelleri, ile şahane bir maket karşılıyor. Maket trenler bara gidip içeceklerinizi alıp size servis ediyor, kompartmandan kendi ellerinizle alıyorsunuz. Bu şahane maketin ayrıntılarını izlerken lezzet dolu ürünlerin keyfini çıkarabiyorsunuz. 20 kişi ağırlama kapasitesine sahip Train Cafe&Bistro özel günleriniz, kutlamalarınız ve keyif yapmak için ideal. Bu farklı atmosferi mutlaka deneyimlemelisiniz.devamını oku...
Adres: Zenger Paşa Konağı - Ankara Kale Üstü Doyran sok. No:13 Ulus / Ankara

Al Maral Konağı

Hamamönü

devamını oku... Adres: Sakarya mah. Divan sk. No: 13 Hamamönü - Altındağ-Ankara

Yeşilçam Meyhanesi

Kızılay

Mekanımız Kızılay Olgunlar sokağın en eski 45 senelik mazisi olan bir meyhanedir. Ankara da bitmek üzere olan meyhane kültürünü aynı şekilde yaşatmaya devam eden nostalji bir mekandır. Mekanımıza on yıl önce sürekli gelen müşterilerimiz işler nedeni ile yurtdışına gitmek zorunda kalmış , on yıl sonra tekrar dönüş yaptığında tekrar aynı şekilde bulabildiği tek mekanın olduğunu belirterek güzel bir nostalji yaşadıklarını söylediler. Kısaca özetlemek gerekirse YEŞİLÇAM MEYHANE ye siz değerli müşterilerimizi aramızda görmekten mutluluk duyarız.

devamını oku...
Adres: Olgunlar Sok. No: 20Çankaya / Ankara

Train Cafe & Bistro

Ulus

TÜRKİYENİN İLK VE TEK MODEL TREN TEMALI CAFESİ.
TÜRKİYE DE TEK DÜNYA DA TEK

Ankara'nın en farklı mekanı olmaya aday olan Train Cafe&Bistro, hem ortamı, hemde lezzetleri ile dikkat çekiyor. 20m2 lik bir alan üzerinde G 1:22 ölçekli trenlerle sizlere özel servis yapılıyor. Göresel bir showa şahit olacak ve inanılmaz eğleneceksiniz.
Trenlerin tamamı sesli ve bir ışık ilizyonunda etkileyici showların yanısıra, yemek ve içki servisiniz trenler tarafından yapılıyor.

Hergün kareoke ile eğlenebileceğiniz ve özel organizasyonlarınızı yapabileceğiniz Train Cafe çocuklarınız içinde çok eğlenceli bir mekan... Çocuklarınızın doğum günü kutlamalarını özel ev yapımı pasta eşliğinde Trainde yapabilirsiniz.

Menüsünde bulunan tüm yiyecekler organik olarak hazırlanıyor. Ev yapımı Hamburgerini muhakkak denemelisiniz.

Bu yeni mekan sizi bambaşka bir dünyaya götürmeye hazırlanıyor....

devamını oku...
Adres: Kale Mahallesi. Doyran SokakNo: 13 İçkale / ANKARA


Yukarıdaki olay aslında sadece insanların yemek yemediği aslında problemlerine şifa bulmak için tercih ettiği mekan olarak oluşmuştur. Yani bir bakıma tıp ile aynı rolü üstlenmişlerdi. Zaman içinde restaurant ve tıp olayı birbirinden bağımsız hale gelerek birer bilim alanına dönüştüler.

Günümüzde bu mekan restaurant içilen faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Öyleyse genel bir restaurant da sunulan yemek ve içecek hizmetleri nelerdir bir bakalım.

 • Kahvaltı
 • Ara sıcaklar
 • Salatalar
 • Makarnalar
 • Pizzalar
 • Pideler
 • Hamburgerler
 • Sandviçler
 • Dürümler
 • Ana yemekler
 • Tatlılar
 • Sıcak içecekler
 • Soğuk içecekler
 • Meşrubatlar
Genel anlamda bir restaurantta bulunan içeriği uygulanan hizmet niteliğine göre değişebilecek bir menüyü sizler ile paylaştık. Çoğu restaurant kahvaltı seçeneği ile farklılaşma politikası uygulamaktadır.

Ankarada sayısız restaurant mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Cebeci restaurantmekanı başta olmak üzere oldukça kaliteli ve elit yerlerdir. Ankara içerisinde tanıdığınız veya favori bir mekanınız yoksa cebeci restaurant mekanına gelerek buradaki lezzetleri deneyip hizmet sunumunu gözlemleyebilirsiniz.

Restaurant Çeşitleri Nelerdir?

Restaurant mekanları günümüzde yemek yenilen yer olmanın ötesine geçerek zamanımızın çoğunu harcadığımız mekanlara dönüşmüştür. Bu bakımdan mekanlarda sunduğu konsept ve hizmet açısından çeşitlenmiştir kendi içerisinde:

 • Yeme işinin ve servis olayının kısa sürede gerçekleştiği restaurant: genellikle pratik hazırlama ve pratik yeme imkanı sağlayan menüyü kapsayan restuaranttır. Örnek olarak fastfood tarzının yoğun olduğu mekanlardır. Menü oldukça sınırlıdır.
 • Orta nitelikte restaurant: klasik bir menüye sahiptir. Menü fiyatları oldukça uygun belirlenmiştir. Terciih eden müşteriler bu durumdan oldukça memnundur. Personeli genellikle aynı renk uyumunda giyinirler ama restaurantın forması şeklinde değildir.
 • Elit restaurantlar: bu tarz restaurant genellikle kalitenin ve menüdeki lezzetlerin en yüksek olduğu yerdir. Kalite beraberinde yüksek fiyatları da beraberinde getirir. Restaurantın ortamı, havası oldukça cool ve mükemmeldir. Masa-sandalye tasarımına oldukça önem verilmiştir. Personel tek tip giyinir.