CEBECİ KEBAPÇI

blog yazısı ekle !

CEBECİ KEBAPÇI

Kebabın Türk Kültüründeki Gelişimi

Yurdumuzda et kültürü eski uygarlıkların yaşam tarzından süre gelerek günümüzdeki kültürün arasında yerini almıştır. Eski kültür diye bahsettiğimiz orta Asya'da yaşayan Türklerin göçebe yaşantılarındaki hayvancılık geçim kaynağıdır. Anadolu'ya gelerek yerleşen göçebeTürkler eti mutfaklarında kullanarak besin kaynağı olarak da kullanmışlardır.

Aynı zamanda Osmanlı padişahları da etin çeşitli yemeklerini sofralarda görmek istemesi bu dönemde de etin ihtişamlı yemekler ile sunulduğu bilinmektedir. Kebabın oldukça zengin seçenekleri olduğu Türk mutfağında biliniyor.Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Al Maral Konağı

Hamamönü

devamını oku... Adres: Sakarya mah. Divan sk. No: 13 Hamamönü - Altındağ-Ankara

Şimşek Aspava Mithatpaşa

Kızılay

1968'den Bugüne Ankara Kızılay'da Fark ve Tarz Sunmanın Gururuyla

1968'den günümüze ASPAVA olarak gönül ve hizmet vermiş 50 yıllık tarihe sahibiz. 1970'de Kızılay Konur Sokakta ASPAVA(Mustafa ŞİMŞEK) lezzeti ile gönüllere taht kurmuştur.1982 yılında vefatından sonra kardeşleri Cemal ŞİMŞEK, Celal ŞİMŞEK, Veysel ŞİMŞEK ve oğlu Recep ŞİMŞEK ASPAVA'ya aynı gönül bağlılığıyla hizmete devam etmişlerdir

ASPAVA'nın orjinal logosunda olimpiyat ve güreş sembolleri vardır. ASPAVA sevgisi o kadar gönüllerine işlemiştir ki ŞİMŞEK kardeşlerin yoğun iş temposundan azda olsa kalan boş zamanlarında güreş yapmışlar ve ASPAVA'daki başarılarını güreşte de devam etmiştir. Kısacası biz ASPAVA'nın taklitçisi değil kurmaylarıyız. Aynı zamanda bizlerin ustası ve üstadı Milli Güreşçi Mahmut ATALAY 56 yıllık ASPAVAtarihi ve Mustafa ŞİMŞEK 50 yıllık ASPAVA tarihine sahip olanların ruhu şad olsun.

RECEP ŞİMŞEK
KURUCU
devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi No:58 Kızılay-Ankara

Zenger Paşa Konağı

Ulus

Tarihi 18.yüzyılın ortalarına kadar uzanan Zenger Paşa Konağı 1989 yılında ERKAL ZENGER tarafından restore edilerek restoran ve sanat galerisi olarak günümüzde hizmet vermektedir.Ankara Kalesi surları üstünde kurulu asırlara meydan okuyan Zenger Paşa Konağı'nın nezih salonlarında konuk olduğunuzda tarihin esintilerini üzerinizde hissedeceksiniz.Zenger Paşa Konağı restoran ve müze kompleksi 510 m2 arsa üzerinde iki konağın birleştirilmesiyle toplam 1600 m2 kullanım hacmine sahiptir.

Zenger Paşa Konağı bodrum katında tarihi fırın ve modern alt alt yapısıyla 200 m2 üzerine kurulmuş pırıl pırıl bir mutfağı zemin katta 120 kişilik açık hava terası tarihi oturma mekanları salonlar ve sanat galerisiyle Ankara'nın turistik bir değeri haline gelmiştir.

Giriş katında bulunan kapıları açılınca terasla birleşen taş sütunlu ve taş duvarlı salonu eski Ankara evlerinin çatıları üzerinden yeni Ankara'yı izleyebileceğiniz açık hava restoranı klasik Osmanlı Sarayı dekorunda Atatürk ve Aşık Veysel'in tablolarının sergilendiği Cumhuriyet Salonuyla seçkin misafirlere 270 yıllık orijinal Ankara evinin Anadolu mutfağını fasıl eşliğinde sunan Zenger Paşa Konağı aynı zamanda toplu organizasyon ve anma günleri için sinevizyon, projeksiyon,video çekimleri ve ses düzeni gibi her türlü çalışmaları gerçekleştirme imkanı da sunmaktadır.

Zenger Paşa Konağı'nın orta katında yer alan tarihi Ankara evi Müzesinde silah ve müzik aletleri koleksiyonu. Tarihi halı dokumalar; gelin odası; orjinal gelin yatağı ve sırma işlemeli yağlık ve üçetek koleksiyonları yer almaktadır.Tarihi Ankara evini ziyaret ederken Osmanlı devri erkek ve kadın kıyafetlerini giyerek tarihi dönemlere bir gezinti yapabilir;otantik sedirli ve kilimli mekanlarda çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Türkiye tanıtım mesleğinin duayeni 17 başbakan ve 8 Cumhurbaşkanın 42 yıl boyunca propaganda ve seslendirmelerini gerçekleştirmiş olan ERKAL ZENGER'in anılarını yaşatan Zenger Müzesi'ni Gezerken kendinizi Türk siyasi tarihinin içinde bulacaksınız.Siz de Zenger Paşa Konağı'na gelerek fasıl eşliğinde Anadolu mutfağının lezzetiyle tarihte bir gezinti yapın.

Zenger Paşa Konağı'nın içerisinde açılan Train Cafe&Bistroya geldiğinizde sizi tren istasyomları, köprüleri, sokak lambaları, tünelleri, ile şahane bir maket karşılıyor. Maket trenler bara gidip içeceklerinizi alıp size servis ediyor, kompartmandan kendi ellerinizle alıyorsunuz. Bu şahane maketin ayrıntılarını izlerken lezzet dolu ürünlerin keyfini çıkarabiyorsunuz. 20 kişi ağırlama kapasitesine sahip Train Cafe&Bistro özel günleriniz, kutlamalarınız ve keyif yapmak için ideal. Bu farklı atmosferi mutlaka deneyimlemelisiniz.devamını oku...
Adres: Zenger Paşa Konağı - Ankara Kale Üstü Doyran sok. No:13 Ulus / Ankara


Kebap Çeşitleri İle Dünya Mutfağı

Peki dünya mutfağında kebap çeşitlerini hiç merak ettiniz mi? Kebap ülkemiz için vazgeçilmez olduğu kadar dünya mutfaklarında da kebap çeşitleri oldukça önemlidir. Yazımızın çizgisini biraz değiştirip kebabın dünya mutfaklarındaki yolculuğuna bir göz atalım.

Dünya mutfağında kebabın çeşitleri;

  • Yakitori: Japon mutfağına ait olan kebap, bu kültürde oldukça ünlüdür. Tavuk etini şişlere takılarak ızgarada çevrilerek pişirilir kebap. Şiş kebap olan yakitori'ye ilaveten yöresel soslar ile tatlandırılır.
  • Brochette: Fransız mutfağına ait kebap çeşididir. Etlerin şişe takılarak ızgarada pişirildiği şiş kebaptır. Genelde ızgaranın teknolojik makinelerde elektrikli olanlardan tercih edilir.
  • Espetada: Portekiz mutfağında yapılan bu kebabın özelliği sarımsak ve tuz yoğun olarak kendini hissettirmektedir.
  • Satay: Uzakdoğu mutfağının ürünü olan kebap herhangi bir et kullanılmaktadır. Satay kebabının özelliği ayrıca sunulan sosunda gizlidir.
  • Chuan: çin mutfağında yapılmaktadır. Kuzu eti kullanılan kebap türüdür.
  • Souvlaki: Yunanistan mutfağındaki kebap, pişirilme usulü bizimki gibi yapılmakta ve eti domuz etinden yapılmaktadır.
  • Mtsvadi: Gürcistan mutfağında da kebabın özenle hazırlandığını görmekteyiz. Soğanın eşsiz lezzeti et ile buluşturularak sos eşliğinde sunulmaktadır.
Tabi farklı kültürler ile bu listemizi çoğaltmak mümkündür. Ama en az bizim kültürümüzdeki yeri kadar dünya kültürlerinin de içindedir kebap ve kebapçılar. Bu lezzetler de caddelerde, yol üzerindeki kebapçılarda satarak müşterilerine hizmet vermektedir.

Cebeci Kebapçı Mekanlarını Dünya Mutfaklarından Farkı

Bilindiği gibi Türk mutfağında kebaplar ateşe gönderilmeden önce eskiden beri soğan suyunda bekletilerek iyice bekletilmesi bilinen usuldendir. Ama yeni ustalar, farklı tat arayışına yönelmişler ve domates suyunun soğan suyu gibi terbiye etme işleminde aynı görevi üstlendiğini fark ettiklerinden beridir özenle kullanılmaktadır. Domates suyu, içerdiği asidin fazla olması etin dokusu üzerinde tepkime gücü oldukça güçlüdür. Böylece lifler gevşeyerek etin yumuşamasını sağlamaktadır.

Cebeci kebapçı mekanları geleneksel yöntemleri kullanmaktadır. Ama bu kadar ile sınırlı kalmayarak yeni yöntemler, lezzet için alternatiffikirler oluşturmaktadırlar. Ankara bu konuda oldukça başarılı bir konumdadır. Kebapçılar kendilerini yenileyerek geliştirmek için de çaba harcamaktadırlar.

Ayrıca Ankara cebeci kebapçı ustaları kebap yaparken etin üzerine hafifçe un serper ve ete iyice yedirilir. Böylece ateş ile buluşan etler kendilerini ısının etkisi ile fazlaca salmayarak suyu bünyesinde tutarak yumuşaklığını koruyacaktır.