CEBECİ DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

CEBECİ DÖNERCİ

Dönerin kültürümüzdeki yeri o kadar eskidir ki, aydınların eserlerine konu olmuştur. Mesela evliya çelebi seyahatname adlı eserinde dönerden bahsetmiş ve düşüncelerini övgü ile dile getirmiştir. Türk geleneğinde döner, tanrı misafirine sunulan en değerli yiyecek olarak markalaşmıştır.

Mutfağımızın en özel lezzeti olan döner, Osmanlı başta olmak üzere medeniyetlerin görkemli tatlarını simgelemektedir. Günümüzde bu anlayış Ankara dönerci mekanları ile en ünlü temsilcilerini oluşturmaktadır. Mesela cebeci dönerci Ankara'daki lezzetli döner yapan mekanlardır. İşin sırrı, eskiden beri süre gelen tarif ve usuller uygulanırken aynı zamanda korunmaktadır. Lezzetli dönerci olarak tanınan cebeci dönerci mekanları, yukarıda dediğimiz gibi görkemi ifade eden döner kültürümüzün özü korunarak nesillere aktarılmaktadır.Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

ATA KONAĞI TARİHÇESİ

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.

ATA KONAĞI SAHİP VE İŞLETMECİLERİ

Konağın sahibi emekli Dr. Latif ATASEVER ve eşi Ecz. Neriman ATASEVER 'dir. Atasever ailesi sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Sağlığın bir parçası olan beslenme ve sosyal faaliyetlerin önemimi bildikleri için bu sektörde de özel ve güzel Konağı titizlikle işletmektedirler.

Dr. Latif ATASEVER önderliğinde eşi Ecz. Neriman ATASEVER, çocukları Dr. Selçuk ATASEVER, Müh. Serdar ATASEVER, Ecz. Selnur ATASEVER; gelinleri Müh. Sedef ATASEVER, ve İşletmeci Bilgehan ATASEVER 'den oluşan kocaman bir aile işletmesi Ata Konağı.

Ürünlerimiz kendi açık mutfağımızda imal edilmekte olup kendi soframıza koymadığımız hiçbir yiyeceği konuklarımıza sunmamaktayız. Temel felsefemiz hijyenik, mümkün olduğu kadar organik, taze gıdalarla, Türk ve Ankara mutfağına uygun yemekler üreterek, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaktır.

Buyurun sizlerle de birlikte olalım.

devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Şimşek Aspava Mithatpaşa

Kızılay

1968'den Bugüne Ankara Kızılay'da Fark ve Tarz Sunmanın Gururuyla

1968'den günümüze ASPAVA olarak gönül ve hizmet vermiş 50 yıllık tarihe sahibiz. 1970'de Kızılay Konur Sokakta ASPAVA(Mustafa ŞİMŞEK) lezzeti ile gönüllere taht kurmuştur.1982 yılında vefatından sonra kardeşleri Cemal ŞİMŞEK, Celal ŞİMŞEK, Veysel ŞİMŞEK ve oğlu Recep ŞİMŞEK ASPAVA'ya aynı gönül bağlılığıyla hizmete devam etmişlerdir

ASPAVA'nın orjinal logosunda olimpiyat ve güreş sembolleri vardır. ASPAVA sevgisi o kadar gönüllerine işlemiştir ki ŞİMŞEK kardeşlerin yoğun iş temposundan azda olsa kalan boş zamanlarında güreş yapmışlar ve ASPAVA'daki başarılarını güreşte de devam etmiştir. Kısacası biz ASPAVA'nın taklitçisi değil kurmaylarıyız. Aynı zamanda bizlerin ustası ve üstadı Milli Güreşçi Mahmut ATALAY 56 yıllık ASPAVAtarihi ve Mustafa ŞİMŞEK 50 yıllık ASPAVA tarihine sahip olanların ruhu şad olsun.

RECEP ŞİMŞEK
KURUCU
devamını oku...
Adres: Mithatpaşa Caddesi No:58 Kızılay-Ankara

Zenger Paşa Konağı

Ulus

Tarihi 18.yüzyılın ortalarına kadar uzanan Zenger Paşa Konağı 1989 yılında ERKAL ZENGER tarafından restore edilerek restoran ve sanat galerisi olarak günümüzde hizmet vermektedir.Ankara Kalesi surları üstünde kurulu asırlara meydan okuyan Zenger Paşa Konağı'nın nezih salonlarında konuk olduğunuzda tarihin esintilerini üzerinizde hissedeceksiniz.Zenger Paşa Konağı restoran ve müze kompleksi 510 m2 arsa üzerinde iki konağın birleştirilmesiyle toplam 1600 m2 kullanım hacmine sahiptir.

Zenger Paşa Konağı bodrum katında tarihi fırın ve modern alt alt yapısıyla 200 m2 üzerine kurulmuş pırıl pırıl bir mutfağı zemin katta 120 kişilik açık hava terası tarihi oturma mekanları salonlar ve sanat galerisiyle Ankara'nın turistik bir değeri haline gelmiştir.

Giriş katında bulunan kapıları açılınca terasla birleşen taş sütunlu ve taş duvarlı salonu eski Ankara evlerinin çatıları üzerinden yeni Ankara'yı izleyebileceğiniz açık hava restoranı klasik Osmanlı Sarayı dekorunda Atatürk ve Aşık Veysel'in tablolarının sergilendiği Cumhuriyet Salonuyla seçkin misafirlere 270 yıllık orijinal Ankara evinin Anadolu mutfağını fasıl eşliğinde sunan Zenger Paşa Konağı aynı zamanda toplu organizasyon ve anma günleri için sinevizyon, projeksiyon,video çekimleri ve ses düzeni gibi her türlü çalışmaları gerçekleştirme imkanı da sunmaktadır.

Zenger Paşa Konağı'nın orta katında yer alan tarihi Ankara evi Müzesinde silah ve müzik aletleri koleksiyonu. Tarihi halı dokumalar; gelin odası; orjinal gelin yatağı ve sırma işlemeli yağlık ve üçetek koleksiyonları yer almaktadır.Tarihi Ankara evini ziyaret ederken Osmanlı devri erkek ve kadın kıyafetlerini giyerek tarihi dönemlere bir gezinti yapabilir;otantik sedirli ve kilimli mekanlarda çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Türkiye tanıtım mesleğinin duayeni 17 başbakan ve 8 Cumhurbaşkanın 42 yıl boyunca propaganda ve seslendirmelerini gerçekleştirmiş olan ERKAL ZENGER'in anılarını yaşatan Zenger Müzesi'ni Gezerken kendinizi Türk siyasi tarihinin içinde bulacaksınız.Siz de Zenger Paşa Konağı'na gelerek fasıl eşliğinde Anadolu mutfağının lezzetiyle tarihte bir gezinti yapın.

Zenger Paşa Konağı'nın içerisinde açılan Train Cafe&Bistroya geldiğinizde sizi tren istasyomları, köprüleri, sokak lambaları, tünelleri, ile şahane bir maket karşılıyor. Maket trenler bara gidip içeceklerinizi alıp size servis ediyor, kompartmandan kendi ellerinizle alıyorsunuz. Bu şahane maketin ayrıntılarını izlerken lezzet dolu ürünlerin keyfini çıkarabiyorsunuz. 20 kişi ağırlama kapasitesine sahip Train Cafe&Bistro özel günleriniz, kutlamalarınız ve keyif yapmak için ideal. Bu farklı atmosferi mutlaka deneyimlemelisiniz.devamını oku...
Adres: Zenger Paşa Konağı - Ankara Kale Üstü Doyran sok. No:13 Ulus / Ankara

Al Maral Konağı

Hamamönü

devamını oku... Adres: Sakarya mah. Divan sk. No: 13 Hamamönü - Altındağ-Ankara


Cebeci Dönerci Mekanlarının Geleneksel Yöntemleri

Dönerin ateşte kalma süresi oldukça önemlidir. Etin özelliğini yitirmeden ateşten alınarak servise hazırlanması dönerci ustasının dikkat etmesi gerektiği konudur. Cebeci dönerci ustaları et yavaş yavaş renginin pembeden açık kahverengine döndüğü anda ince dilimler halinde kesmektedir. Böylece et ne sertleşir ne kurur ne de yanar. Tam olması gerektiği gibidir kısacası.

Ayrıca bu rengi yakalamak için etin pişirildiği ateşte önemlidir. Cebeci dönerci ustaları odun ateşinde eti çevirerek pişirmektedir. Kimi dönerci ustaları etin terbiyesini süt, çeşitli baharatlar ile yaparken cebeci dönerci ustalarının kendine özgü, saray mutfağında kullanılan usule uygun yapmaktadır. Yani süt ve meyvelerin kurutulması ile elde edilen kuru meyveler etin terbiyesi için önemlidir.

Cebeci Dönerci Mekanları

Ankara'yı diğer şehirlerden farklılaştıran cebeci dönerci ustalarının uyguladığı saray usulü lezzetlendirme çabaları döner konusunda fark atmayı başarmıştır.

Döner lezzeti başta Türkiye olmak üzere Avrupa ülkelerini de lezzeti altına almıştır. Dönerciler bu ülkelerde de oldukça önemli bir görevi üstlenmiştir.

Döner Sağlığa Zararlı Mıdır?

Döner sağlığa zararlı değildir ancak titiz ve sağlık kurallarına uyulduğu müddetçe. Sağlığı tehdit etmemesi için denetimlerin düzenli yapıldığı, standartları olan mekanlar tercih edilmesi gerekir.

Ayrıca etlerin taze olması da dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Dönerin günlük, taze olarak satılan mekanlara yönelmek gerekir. Bu saydığımız başlıca kurallara dikkat etmeyen döner severler döner keyfini tehlike riskini artırır. Merdiven altı denilen insan sağlığını hiçe sayan mekanlar etin içerisine farklı malzemeler de karıştırarak dönerin özelliğini değiştirmenin yanı sıra sağlığı da tehdit eder hale getirmektedir. Bütün bunlar döner sağlığa zararlı hale getiriyor.

Döner yemek için tercih ettiğiniz mekanları özenle seçmelisiniz ve favori mekanlarınız başta olmak üzere gözden geçirmelisiniz.

Döner Türk ustalar tarafından hazırlanarak rekorlar kitabında da yer aldığını görmek mümkündür. En ağır ve en büyük döneri yaparak Guinness rekorlar kitabında yerini almayı başarmıştır. Bizim kültürümüzde döner yemekten çok bir sanata, iddialı bir olaya dönüşmektedir. Kültürümüzdeki döneri tanıtmanın en iddialı yoludur diyebiliriz.