CEBECİ DÖNERCİ

blog yazısı ekle !

CEBECİ DÖNERCİ

Dönerin kültürümüzdeki yeri o kadar eskidir ki, aydınların eserlerine konu olmuştur. Mesela evliya çelebi seyahatname adlı eserinde dönerden bahsetmiş ve düşüncelerini övgü ile dile getirmiştir. Türk geleneğinde döner, tanrı misafirine sunulan en değerli yiyecek olarak markalaşmıştır.

Mutfağımızın en özel lezzeti olan döner, Osmanlı başta olmak üzere medeniyetlerin görkemli tatlarını simgelemektedir. Günümüzde bu anlayış Ankara dönerci mekanları ile en ünlü temsilcilerini oluşturmaktadır. Mesela cebeci dönerci Ankara'daki lezzetli döner yapan mekanlardır. İşin sırrı, eskiden beri süre gelen tarif ve usuller uygulanırken aynı zamanda korunmaktadır. Lezzetli dönerci olarak tanınan cebeci dönerci mekanları, yukarıda dediğimiz gibi görkemi ifade eden döner kültürümüzün özü korunarak nesillere aktarılmaktadır.

Cebeci'deki tüm Dönerciler için tıklayınız
Cebeci Dönerci


Cebeci Dönerci Mekanlarının Geleneksel Yöntemleri

Dönerin ateşte kalma süresi oldukça önemlidir. Etin özelliğini yitirmeden ateşten alınarak servise hazırlanması dönerci ustasının dikkat etmesi gerektiği konudur. Cebeci dönerci ustaları et yavaş yavaş renginin pembeden açık kahverengine döndüğü anda ince dilimler halinde kesmektedir. Böylece et ne sertleşir ne kurur ne de yanar. Tam olması gerektiği gibidir kısacası.

Ayrıca bu rengi yakalamak için etin pişirildiği ateşte önemlidir. Cebeci dönerci ustaları odun ateşinde eti çevirerek pişirmektedir. Kimi dönerci ustaları etin terbiyesini süt, çeşitli baharatlar ile yaparken cebeci dönerci ustalarının kendine özgü, saray mutfağında kullanılan usule uygun yapmaktadır. Yani süt ve meyvelerin kurutulması ile elde edilen kuru meyveler etin terbiyesi için önemlidir.

Cebeci Dönerci Mekanları

Ankara'yı diğer şehirlerden farklılaştıran cebeci dönerci ustalarının uyguladığı saray usulü lezzetlendirme çabaları döner konusunda fark atmayı başarmıştır.

Döner lezzeti başta Türkiye olmak üzere Avrupa ülkelerini de lezzeti altına almıştır. Dönerciler bu ülkelerde de oldukça önemli bir görevi üstlenmiştir.

Döner Sağlığa Zararlı Mıdır?

Döner sağlığa zararlı değildir ancak titiz ve sağlık kurallarına uyulduğu müddetçe. Sağlığı tehdit etmemesi için denetimlerin düzenli yapıldığı, standartları olan mekanlar tercih edilmesi gerekir.

Ayrıca etlerin taze olması da dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Dönerin günlük, taze olarak satılan mekanlara yönelmek gerekir. Bu saydığımız başlıca kurallara dikkat etmeyen döner severler döner keyfini tehlike riskini artırır. Merdiven altı denilen insan sağlığını hiçe sayan mekanlar etin içerisine farklı malzemeler de karıştırarak dönerin özelliğini değiştirmenin yanı sıra sağlığı da tehdit eder hale getirmektedir. Bütün bunlar döner sağlığa zararlı hale getiriyor.

Döner yemek için tercih ettiğiniz mekanları özenle seçmelisiniz ve favori mekanlarınız başta olmak üzere gözden geçirmelisiniz.

Döner Türk ustalar tarafından hazırlanarak rekorlar kitabında da yer aldığını görmek mümkündür. En ağır ve en büyük döneri yaparak Guinness rekorlar kitabında yerini almayı başarmıştır. Bizim kültürümüzde döner yemekten çok bir sanata, iddialı bir olaya dönüşmektedir. Kültürümüzdeki döneri tanıtmanın en iddialı yoludur diyebiliriz.