CEBECİ CAFE

blog yazısı ekle !

CEBECİ CAFE

Cafe çeşitleri

  • Nargile cafe; nargile tiryakilerinin tercih ettiği mekânlardır. Bu mekanlarda nargileye duyulan özlem uzun saatler süren nargile içme şeklinde giderilmektedir. Kapalı ortam olduğu gibi açık ortamları da mevcuttur.
  • İnternet cafe; bilgisayar ve internetin ana konusunu oluşturan mekanlardır. Kapalı mekanlardır.
  • Kitap cafe; masaların yanında yer alan kitap raflarının çeşitli yazarların süslediği cafedir. Sadece kitap okumak için değil sıcak kahvenizi kitap okurken yudumlayabileceğiniz cafedir. Kapalı mekanlardır.
  • Oyun cafe; oyunun çeşitli manuel veya elektronik makineler ile sağlandığı mekanlardır. Eğlenmek isteyenlerin vazgeçemediği mekanlardır.

Olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Cafe denildiği zaman genelde bir şey içmek veya yemek için tercih edilen mekanlar aklımıza gelmektedir. Bu tür cafeye alternatif olarak yukarıda saydığımız çeşitler geliştirilmiştir.

Cafe'ye İhtiyaç Duyulmasında Etkili Unsurlar

  • Gelirlerin artması,
  • Büyük ünlü bir kültür yapısının oluşması,
  • Tüketim anlayışının değişmesi ve çeşitlenmesi cafe anlayışını tetikleyen unsurlar olarak görebiliriz.

Mascha Performance Hall

Kızılay

Ankara'da gününün gecesinin ayrı güzel olduğu Konur Sokak'ta bulunan Mascha, misafirlerine keyifli bir eğlence ortamı sunmaktadır.
Güler yüzlü personeli ve kaliteli hizmet anlayışıyla Mascha, ferah iç mekanı ve yaz/kış bahçesi ile Ankara'da bir marka haline gelmiştir. Türk ve dünya mutfaklarından seçilmiş özel menüsü, orijinal alkol çeşitliliği ve 6 kişilik performans sahnesi ile hem müziği hem de lezzeti Ankaralı konukları ile buluşturmaktadır. Ankara'nın en ünlü gruplarının sahne aldıkları Mascha, samimi aile ortamı ile tüm konuklarının huzurunu sağlamaktadır.
Gece ve gündüz ayrı konseptlerdeki müzik ve mutfağı ile kaliteli eğlence Mascha'da!


devamını oku...
Adres: Meşrutiyet Mah. Konur 1 Sk. 5 / 1-2 Kızılay / ANKARA

Al Maral Konağı

Hamamönü

devamını oku... Adres: Sakarya mah. Divan sk. No: 13 Hamamönü - Altındağ-Ankara

Train Cafe & Bistro

Ulus

TÜRKİYENİN İLK VE TEK MODEL TREN TEMALI CAFESİ.
TÜRKİYE DE TEK DÜNYA DA TEK

Ankara'nın en farklı mekanı olmaya aday olan Train Cafe&Bistro, hem ortamı, hemde lezzetleri ile dikkat çekiyor. 20m2 lik bir alan üzerinde G 1:22 ölçekli trenlerle sizlere özel servis yapılıyor. Göresel bir showa şahit olacak ve inanılmaz eğleneceksiniz.
Trenlerin tamamı sesli ve bir ışık ilizyonunda etkileyici showların yanısıra, yemek ve içki servisiniz trenler tarafından yapılıyor.

Hergün kareoke ile eğlenebileceğiniz ve özel organizasyonlarınızı yapabileceğiniz Train Cafe çocuklarınız içinde çok eğlenceli bir mekan... Çocuklarınızın doğum günü kutlamalarını özel ev yapımı pasta eşliğinde Trainde yapabilirsiniz.

Menüsünde bulunan tüm yiyecekler organik olarak hazırlanıyor. Ev yapımı Hamburgerini muhakkak denemelisiniz.

Bu yeni mekan sizi bambaşka bir dünyaya götürmeye hazırlanıyor....

devamını oku...
Adres: Kale Mahallesi. Doyran SokakNo: 13 İçkale / ANKARA

Kahve Adası ( Coffee Island )

Kızılay

devamını oku... Adres: Karanfil 2 Sokak 43-A Kızılay-AnkaraCafe'ye Yön Veren Güç: Moda

Cafe personeli ihtiyaçlara anında cevap vererek tüketim için fazla zaman ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Cafe, aynı zamanda modanın etkisindeki mekanlardır dersek yanlış olmaz. Şöyle ki, modanın değişmesi yeme alışkanlıklarını da etkilemektedir. Menülerde her dönemin ünlü içecekleri, yiyecekleri cafenin müşterilerinin özenle incelediği noktalardan birisidir. Böylece kişiler modanın yönlendirdiği cafe mekanlarına son dönemin en çok tercih edilen kahvesini yudumlamak için uğramaktadır.

Cafe'nin Tarihteki Eğlenceli Yolculuğu

Cafe, Avrupa'da oldukça yaygın mekânlarıdır. Cafe geleneği Osmanlı kültüründeki kahveden türetildiği tarihçilerin ortak kanısıdır. Öyle ki, Osmanlı- Venedik kuşatmasının ardından Osmanlı şehirden ayrılırken geri de kahve torbalarını bırakmıştır. Böylece kahvehane geleneği oluşması için gerekli kıvılcım sağlanmıştı.

Ama tarihteki bilinen cafe mekânıViyana da açılmıştır.

Cafe, o dönemin mahalle sakinleri ya da esnaf tarafından sohbet etmek amacı ile toplandıkları alanlar olarak kullanılmaktaydı. Mahalle de oluşan bir sıkıntı, problem üzerine konuşulur, düşünülür ve karar alınırdı.

Cafe Geçmişten Günümüze Aydınların Buluşma Noktasıydı

Bu konuda çeşitli efsaneler yer almaktadır. İlk efsane, Fransız ihtilalinin temelini tasarlayan politikacılar cafe mekanlarının katılımcılarındandı.

İkinci efsanede, Yazarlar arasında da yoğun ilgi görmüştür. Ünlü yazar balzac'ın ifadesi ile cafe halkın parlamentosudur. Bu ifade ile yazarların da önemli cümlelerinin arasında tarihe geçmiştir.

Cebeci Cafe Hakkında

Her mevsim yolunuzun düşmesi gereken Ankara'nın gelişmiş semtlerinden biri Cebeci. Cebeci sokaklarında yer alan cafede yükselen devasa kahve kokuları, Türk kahvesi başta olmak üzere diğer kahvelere olan özlemi hatırlatmaktadır.

Ankara'nın cebeci caddelerinde yürürken yolun kenarında sıralanmış birbirinden farklı tasarımlı cafe mekanları hepsi birbirinden oldukça renkli ve canlı mekanlardır. Tabelaları da cafe kültürüne olan bakış açısını vurgulayarak dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Ankara başta olmak üzere cafe mantığında kahve kültürünü yaşatmak yatmaktadır. Cebeci cafe mekanları kahvenin çeşitlerine bolca yer vermiştir.