BIÇAK ARASI NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

BIÇAK ARASI NEREDE YENİR?

Günümüzde etin kolayca kıyma haline getirilebilmesi için makineler vardır. Ama bazı yemekler için bu makineler kullanılmayıp ustanın el marifeti devreye girmektedir.İşte bıçak arası dediğimiz yemek çeşidi ustanın bilek gücünü, elinin lezzetini kıymaya bulaştığı aşamadır.

Bıçak arası; iki satırın arasında etin hızlı hareketler sonucunda kıyma haline getirilmesi ile yapılan yemektir. Yemek adını bu işlemden almıştır. Bıçak arası tarifleri Konya yöremize ait olup bu kültürün vazgeçilmezlerindendir.

Ankara'daki tüm Restoranlar için tıklayınız
Ankara Restoranlar


Bıçak Arası Nasıl Hazırlanır?

  • Dana eti
  • Soğan
  • Domates
  • Biber
Bu kadar az malzeme ile harikalar yemek üretmek Türk mutfağının özelliğidir. Bıçak arası için saydığımız malzemeler küçük küçük kıyılarak karışımı hazırlanır. Daha sonra bu karşım incecik açılan hamurun üzerine yerleştirilir ve fırında pişmeye bırakılır.

Bıçak Arası Çeşitleri Nelerdir?

Etin sebze ile karıştırılması ile yapılan bıçak arası çeşidi var. Bir de ete kaşar peyniri eklenerek bıçak arası çeşidi yapılmaktadır.

Bıçak Arasının Özelliği Nedir?

Bıçak arası ustanın iki satır aracılığı ile eti kıydığından etin özelliği bozulmamaktadır ve istenen boyutlar bu şekilde elde edilmektedir. Diğer özelliği ise sebzelerin de aynı işlemden geçirilmesidir. Yani hiçbir aşamada makine kullanılmadan tamamen el emeği ile hazırlanmaktadır. Son yıllarda birçok yemek elektronik makinelerden geçirilerek hazırlanması her ne kadar pratik gibi görünse de asıl lezzetini yakalamamaktadır. Bunun için ustalar her daim olması gerekir ve bu gelenek nesillerden nesillere aktarılmaktadır.

Bıçak Arası Nerede Yenir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi insan gücünün yerini makinelerin alması sadece ağır işler de değil aynı zamanda mutfaklarda da görülen bir durumdur. Bazı yemekler geleneğine, yapılış usulüne bağlı kalındığı sürece lezzetlidir. Bıçak arası bu açıklamalardan sonra yörenin birebir lezzeti nerede yenir? Sorusunu duyar gibiyim. Cevabı oldukça açıktır; internet sitemizde Ankara'dabıçak arası en iyi mekanlar, geleneksel çizgiden ayrılmayan Ankaramekanlar, ustanın ellerinde hazırlanan bıçak arası mekanlar tek tek araştırılarak belirlenmiştir. İnternet sayfamızı ziyaret ederek istediğiniz tarzda Ankara da mekanlara ulaşabilirsiniz. (Elit, salaş vb.)

Bıçak Arası Mekanlarının Tarihsel Değişim Süreci

Bıçak arası yapan mekanlar eskiden böyle lüks dizaynı ile ışıl ışıl dekorasyonu ve kalabalık personel tarafından geçerek müşteriye sunulmuyordu. Bıçak arası küçük aşçı dükkanında hazırlanıyordu. O zamanın şartlarında bu aşçı dükkanları öyle yaygın mekanlarda değildi. Birkaç tane aşçı dükkânı bulunmasına alternatif olarak kebapçılar oldukça yaygındı. Yine günümüzdeki bıçak sırtı usta tarafından hazırlanıp aynı yerde de pişirilmektedir. Eskiden bıçak sırtını mekân da hazırlayıp ayrı fırında pişirilmesi için gönderilirdi. Fırından çıkan bıçak arası tekrardan mekâna getirilerek müşterilere sunulurdu. Arada geçen sürede oldukça uzundu. İmkanlar bu kadar kısıtlıydı.

Artık günümüzdeAnkara başta olmak üzere bu işleyiş değişmiş; mekanlar daha sistemli ve kolay yöntemlere dönüştürülmüştür.