AYRANCI PASTANE

blog yazısı ekle !

AYRANCI PASTANE

Ayrancı; Ankara'da Çankaya semtine bağlı bir ilçedir. Ankara'nın yıllardan beri en gözde mahallelerinden biri olan Ayrancı her anlamda vazgeçilmez bir yer olmuştur. Ayrancı, Çankaya'nın en güzel yerinde kurulmuş bir mahalle olduğu için tüm bu güzelliklerini de burada zaman geçirmek için gelenlere sunmaktadır. Hal böyle olunca da herkesin Ayrancı'da keyifle zaman geçirmek için yapabileceği muhakkak bir şeyler bulunmaktadır.
Keyifli Bir Zaman Geçirmek İçin Pastaneler Uygun Mudur?

Günümüzde pastaneler daha modern bir görünüme kavuştuğu gibi her geçen gün Ankara'nın her semtinde ve hatta her mahallesinde yeni pastaneler açılmaktadır. Böylece Ankara'da yüzlerce pastane olmuş ve daha da bu sayılar artmaktadır. Pastaneler de son zamanlarda keyifli bir sohbet etmek için en uygun mekânlar haline gelmiştir. Tatlı yiyip tatlı sohbet etmek mantığıyla her gün yüzlerce kişi pastanelerde zaman geçirmeyi tercih eder. Ayrıca güne iyi başlamak için iyi bir kahvaltı edebilme imkânının yanı sıra eğer biraz da zamanınız varsa güzel bir kahvaltı yapıp gazete okumak gerçekten çok keyifli olacaktır.

Sıtkı Usta Kadayıf, Künefe, Baklava ve Kahvaltı Salonu

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

Divan Pub

Tunalı

Divan'ın süregelen geleneksel mutfak mükemmelliğini zirveye taşımak azmiyle, deneyimli şeflerimizin en taze ve en kaliteli malzemeleri kullanarak hazırladığı açık büfe kahvaltısı, Türk ve Dünya mutfağının seçkin örnekleri ve bar hizmetiyle gün boyu konuklarını ağırlayan Divan Pub, hafif bir tabak atıştırmalıktan, leziz bir öğüne, tüm damak zevklerini beğeninize sunuyor. Divan Pub'ın zarif ve rahat atmosferinde mükemmel bir kahvaltı, verimli bir iş yemeği ya da dost sohbetleriyle çeşnilenen bir akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.devamını oku... Adres: Tunalı Hilmi Cad. Güniz Sok. No:42 (Divan Otel İçi) Kavaklıdere-Ankara

Mado Çukurambar

Çukurambar

Türkiye'nin önde gelen dondurma markalarından Mado, 25. yılında 250. şubesini açmanın yanı sıra, yeni bir konsepti de Başkentlilerin beğenisine sundu. Mado'nun yeni şubesi, Türk ve dünya mutfafından zengin seçeneklerin yer aldığı menüsü, pasta, çikolata, fırın ve dondurma köşeleriyle oldukça iddialı.

Mado'nun Genel Koordinatörü Mehmet Yılmazoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 45 şubeleri bulunduğunu, en büyüğünü Ankara'da açtıklarını söyledi.

Çukurambar şubesinin resmi açılışını henüz gerçekleştirmediklerini anlatan Yılmazoğlu, 'Mado, 25. yılını kutluyor, bunun için özel bir açılış yapmak istiyoruz. Sanıyorum önümüzdeki haftalarda yapacağız açılışımızı' dedi.

Mado'nun yeni konseptinin Türkiye'de ilk uygulandığı yerin Ankara Çukurambar'daki şube olduğunu belirten Yılmazoğlu, 3 bin 300 metrekare alanda, 120 personelle hizmet verdiklerini bildirdi.

Yılmazoğlu, yeni konseptleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

'Birinci amacımız her şeyin en tazesini ve en organiğini sunmak. Mado, doğallıkla özdeşlemiş bir yapı. Türkiye'de ilk olarak keçi sütü ve sahlepten dondurma üretip daha sonra bunu yaygınlaştıran bir firma. Burada üretilen unlu mamullerin hepsi organik zeytinyağıyla yapılıyor. Dondurmamız tamamen keçi sütünden. Kullandığımız malzemelerin kimyasal yapılarının bozulmamış olmasına özen gösteriyoruz.

Türkiye'nin en taze pastasını yapma konusunda iddialıyız. Sloganımız, 'Siz hayal edin biz yapalım.' Şubeye geldiğinizde bir pastanın içinde ne olmasını istiyorsanız hayal etmeniz yeterli. Bu pastayı arkadaşlarımız en kısa sürede hazırlayıp size sunacaktır. Burada ekmeğimizi de kendimiz yapıyoruz, 30 çeşit ekmek üretiyoruz.'

Yılmazoğlu, çok özgün bir menü hazırladıklarını, Türk damak tadına uygun dünya mutfağının geniş bir yelpazesini Başkentlilere sunduklarını belirterek, dövme dondurma üretiminin de şubede yapıldığını anlattı.

Şubede 64 çeşit dondurma ürettiklerini kaydeden Yılmazoğlu, Dondurma konusunda da sınır yok. Hayal gücünüzle sınırlı. İstediğiniz her türlü özel karışım hazırlanıp size sunuluyor. Yine diğer Mado şubelerinden farklı olarak burada el yapımı çikolata yapıyoruz. Şimdilik Ankaralılara ikram ediyoruz. Çikolatada Belçika'dan getirdiğimiz özel bir ekibimiz çalışıyor. Mutfakta ve dondurmada da 2 İtalyan ustamız var.devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mahallesi. Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi. No:16/A Çukurambar-Ankara

Ricco's Lounge

Çukurambar

devamını oku... Adres: Ufuk Üniversitesi Caddesi Arma Kule No:11 A1-A2 Kızılırmak Mahallesi Çukurambar-Ankara

Mado Çetin Emeç

BalgatAnasayfa / Kurumsal / Tarihçe / Yüzelli Yıllık Dondurmacılık Geleneği

150 yıllık dondurmacılık geleneği: K.Maraş Dondurması
Ahir DağıDondurmanın Anadolu'daki tarihi yaklaşık 300 yıl öncesine kadar uzanır. Dağların yamaçlarında ve vadilerinde biriken el değmemiş kara, pekmez ve meyve özlerini karıştıran Anadolu insanı, yaz aylarında Karsambaç adını verdiği bu tatla serinlemeye başlar. Başlangıçta serinlemek için yapılan bu Karsambaç, adım adım gelenekselleşir K.Maraş'ta.

K.Maraşlı tat ustaları, K.Maraş dondurmasını dondurma yapan Ahir Dağı'nın insanoğluna verdiği hediyelerle bir tarih yazarlar; emek ve sabırlarını da ekleyerek... Bu tarihin en önemli notları ise, MADO'nun kuşaklar boyu aktarılan emsalsiz tadının yaratıcıları tarafından düşünülür.

K.Maraş'ı çevreleyen Ahir Dağı'nın eşsiz flora ve faunası, K.Maraşlı dondurma ustalarının en önemli kılavuzu olur. Karsambaç, Ahir Dağı'nın beyaz örtüsü kar ve renkli mücevherleri meyveler ile tatlı bir yolculuğa çıkar. Ve bu tatlı yolculuk yüzyıllar sonra bile değişir, dönüşür ve damağa geldiğinde bile bitmez. Damakta unutulmaz olur. 150 yıllık K.Maraş Dondurması serüvenini başlatan Yaşar Ailesi'nin ilk ustası Osman Ağa'nın ilham kaynağı da doğal zenginlikleriyle Ahir Dağı'dır.

Ahir Dağı'ndan bin bir emekle getirilen kara, bin bir emekle toplanan meyvelerin özleri karıştırılır. Dünyada haklı üne sahip K.Maraş Dondurması'nın ilk adımlarıdır Osman Ağa'nın Karsambaç'ı. Bugün dünyanın tanıdığı MADO'nun 4. kuşak temsilcilerinin 150 yıldır kaybetmediği o ilham, hala aynı topraklardan ve aynı dağdan gelmektedir.

Dünyanın tanıdığı K.Maraş Dondurması'nın macerası 25 metrekarelik bir dükkanda başlar. 1962 yılında kurulan Yaşar Dondurma'nın ilk dükkânında Ahir Dağı'ndan getirilen kar, çabuk erimemesi için öğüntü ya da çeltik kabuğu kullanılarak muhafaza edilir. Kollu makinelerde çevrilen kar, el emeği ve sabırla işlenir. Ustanın ustalığı orada meydana çıkar. Kıvamını ve tadını veren, kullanılan malzemelerle birlikte usta ellerdir. Zamanla kar bulmak zorlaşır ve buzla yapılmaya başlanır. Geleneksel dövme dondurmanın hasıdır, ortaya çıkan... Bıçakla kesilecek, çatalla yenecek kadar sert, ama ağızda eriyecek kadar kıvamlı dondurma, K.Maraş Dondurması'dır.


devamını oku...
Adres: Çetin Emeç Bulvarı No:117 / 1 Balgat-Ankara

La Ganita

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 39/4-5 Çukurambar-Ankara

Kahve Adası ( Coffee Island )

Kızılay

devamını oku... Adres: Karanfil 2 Sokak 43-A Kızılay-Ankara


Ankara oldukça yoğun bir gündeme sahip şehirlerimizin başında yer almaktadır. Hal böyle olunca da çalışanlar ve hatta herkes bu yoğun gündemden bir şekilde etkilenerek yaşamını sürdürmek zorunda kalmaktadır. Bu da monoton hale gelen bir hayat anlamına gelir ve gerçekten hem çalışma veriminizin azalmasına hem de daha yorgun ve bitkin hale gelmenize sebep olur. Siz ve aileniz birlikte güzel bir zaman geçirmeyi hak ediyorsunuz. Bu sebeple kendinize ve ailenize biraz zaman ayırarak onları Ayrancı Pastane'sine götürebilirsiniz. Bu sayede hem istediğiniz tatlı ya da tuzlu pastalardan yiyebilir ve istediğiniz içeceği içerek hoş bir sohbet etme imkânı bulabilirsiniz. Bu sayede aile arası bağlarınızı da güçlendirme imkânı bulabilmiş olursunuz. Diğer bir yandan arkadaşlarınızı ve dostlarınızı da davet ederek eski günleri yâd edebilir ve tekrar buluşma imkânını yakalayabilirsiniz. İşte bu sebeple pastaneler son derece uygun mekânlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pastaneler Sağlıklı Ve Hijyenik Mekânlar Mıdır?

Daha önceden de belirttiğimiz gibi pastanelerin sayılarının artması bir sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorun herkesi ilgilendiren temizlik ve hijyen sorunudur. Nitekim herkesin azami bir şekilde dikkat ettiği temizlik ve hijyen her ne kadar denetim altında tutulsa da istenmeyen bazı durumlara şahit olabilmekteyiz. Bu sebeple de üretilen mamullerin de sağlıklı olup olmadığı tartışmaları ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sorunların önüne geçilebilmesi için devlet sürekli olarak bu tür üretim ve pastane gibi mekanları denetim altında tutarak herkesin daha sağlıklı gıdalar tüketebilmesi ve daha hijyenik mekanlarda oturabilmesini sağlamaktadır. Bu konuda içiniz rahat bir şekilde Ankara'nın en gözde pastanelerinde zaman geçirebilir ve ya alışveriş yapabilirsiniz. Nitekim internet sitemizden de Ankara Ayrancı'da ki en gözde pastaneleri kolaylıkla bulabilir ve inceleyebilirsiniz.