AŞOTU ÇORBASI – YÖRESEL MUTFAKLAR

blog yazısı ekle !

AŞOTU ÇORBASI – YÖRESEL MUTFAKLAR

Dünya üzerindeki teknolojinin yaygınlığı hakkında yemek kültürünü ön plana alarak konuyu giriş yapma şansımızın söz konusu olduğunu düşünerek konuya giriş yapıyoruz.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, beslenmek kadar ciddiye alınan ve yarattığı zevkin peşinde koşulan bir eylemle asla karşılaşamazsınız.

Ankara'daki tüm Yöresel Mutfak Restoranları için tıklayınız
Ankara Yöresel Mutfak Restoranları
Bu tür ilişkiler ve gelişimler her ülkenin kendine özgü yemek kültürünü oluşturmasına sebep olmaktadır. Bu durum bizim ülkemizde de kendini aynen bu şekilde göstermektedir. Ülkemizin her yerinde farklı yörelere ve şehirlere ait yemekler bulunmakta ve insanlar tarafından tüketilmektedir Bunu bilen birçok girişimci, kendisini bu sektörün içerisine atarak bu isteklerden faydalanma şansına sahip olmak istemektedir.

Ülkemizin 81 ilinde de aynı şekilde düşünen birçok girişimci yemek konusunda hamleler yapmaktadır. Bunların birçoğu standart kalıplardan uzaklaşıp, kavram adı verilen türleri karşılamaktadır.

Bu konu bir örnek olarak ülkemizin her bölgesinde ev yemekleri ya da yöresel lezzetler adıyla hizmet veren kurumların ya da restoranların bulunduğunu biliyoruz. Bu da kavram diye belirtilen planların bazılarını oluşturmaktadır.

İşte bu şekilde satılan ya da paylaşılan yöresel ve yerel yemeklerin nerede olursa olsun bir müşteri kitlesi olacağı bilindiği için ülkemizin her yerinde ortaya çıkan bu ev yemekleri ya da yöresel yemek lokantaları kendince bir sektör haline gelmiştir. Bu sektörün ürünleri ise gerçekten güzel ve renkli tatlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Bu yöresel lezzetlerden olan ve takipçilerine enfes bir tat veren, Erzurum yöresine ait olan Aşotu Çorbası'na birlikte bir bakalım. Buğday, soğan, yoğurt, un, yumurta sarısı, kıyma, tuz ve karabiberden oluşan bu lezzet; Erzurum' da özellikle eve gelen misafirlere ikram edilen bir besin olmasının yanı sıra, besin değeri yüksek olan ve yapımı emek isteyen zengin bir yöresel çorbadır.

Bahsettiğimiz bu yöresel lokantalara ve müthiş lezzetlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz bölgelerin başında başkent Ankara gelmektedir. Ankara'da istediğiniz birçok lezzeti kolaylıkla görebilmektesiniz.

Sizde bu benzeri yöresel ve enfes özellikler taşıyan lezzetlerin peşinde koşanlardansanız, doğru lezzeti Ankara'da rahatlıkla bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Başkentin onlarca bölgesinde yer alan ev yemekleri ya da yöresel lezzet adıyla hizmet veren mekânlara dikkat etmenizi öneriyoruz.