ANKARA İMSAKİYE

blog yazısı ekle !

ANKARA İMSAKİYE

Ramazan ayının önümüzdeki haftalardan itibaren kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başlamasıyla birlikte bu ayda gerekli iki şey karşımızda bulunmaktadır. Bunlardan birisi iftar saati ve birisi de imsak saatidir. İftar saati, gün içerisinde tutulan orucun bozulma anına verilen addır ve imsak saati de gün içerisinde asıl imtihanın başlangıç zamanını oluşturan ve geceleyin yapılan bir yemek sonrası sabah ezanının okunmasıyla başlayan süreçtir. Ankara ilinde de imsak vakti bu yıl için belirlenmiştir. Yani saat 3.30 civarı Ankara için imsak vaktinin ortalama zaman dilimini oluşturacaktır. Bu zaman diliminin yeterince algılanması için üretilmiş olan imsakiyelerden yararlanmak yararlı olacaktır. İşte bu nedenle bu vaktin iyice değerlendirilmesi gerekmektedir. Ankara imsakiye genellikle aileler arasında bir araya gelinerek yapılmaktadır.

Ankara'daki tüm İftar Yemeği Mekanları için tıklayınız
Ankara İftar Yemeği


Atıştırmalıkların hazırlanmasından oluşan bu vakitte özel olarak hazırlanan içeceklerin başında kuşkusuz hemen hemen herkesin bildiği gibi hoşaf suyu gelmektedir. Bunun yanı sıra bazlamalar da bu anın özelliğini ortaya koyan bir başka yemek menüsündeki tür yiyecektir. Ankara imsakiye uygulamaları da Ankara için ramazan ayı boyunca sizlere vakti bildirecektir. Bunun yanı sıra gelenekselleşmiş haliyle takvimlerin imsakiyelerinden de yararlanılarak bu anın değerlendirilmesini yapmak son derece mümkün hale gelivermektedir. İşte bütün bunların iyice değerlendirilerek ortaya konması mümkündür.

Bu vakit, diğer vakitlere oranla yaz uygulamasından ötürü bir saate yaklaşık oynamayla daha geriye çekilmiş olarak uykuya düşkün kimseler için zor olacaktır. İşte bu nedenledir ki bu anın sabırla aşılması ve atlatılması gerekli olmaktadır. Düzenli olarak Ankara imsakiye bilgilerini yayımlayan resmi diyanet yayınlarından da yararlanılarak bu konu hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu anın evde geçirilebileceği gibi dışarıda geçirilmesi de pek mümkün olmaktadır.

İnsanlar için açılan halk aşevleri, ramazan evleri ve benzeri yerlere uğrayarak sizler de diğer insanlar ile birlikte imsak vaktini değerlendirebilirsiniz. Her yönüyle insanlığı tamamen manevi atmosfere yöneltmeyi hedefleyen ramazan ayını hakkıyla ihya etmek isteyenlerin bu ayı bereketli kılmaları için yapmaları gerekenler açıkça ortada durmaktadır. Bu ayın bereketlere vesile olması dilenerek hakkının verilerek yaşanması dilenmelidir.