ALİ NAZİK NEREDE YENİR?

blog yazısı ekle !

ALİ NAZİK NEREDE YENİR?

Ali nazik (kebabı) yemeği Türk mutfağının bir parçasıdır. Milli yemeğimiz olan ali nazik menülerden eksik olmayan, masanın görsel güzelliğine katkısı olan, yemeye başladığınızda damaklarda unutulmayan tat bırakır ali nazik. Ali nazik (kebabı) isminin nereden geldiğini merak edenlere, kültürümüzün parçası olan bu yemeği biraz daha yakından inceleyelim. Ali nazik hakkında farklı rivayetler vardır. Bir rivayete göre yemeğinin orijinal ismi ala nazik imiş. Zamanla ali nazik olarak günümüze gelmiştir. Ala karşılığı güzel, nazik yemek karşılık bulmaktadır dilimizde. Diğer bir rivayette ise yavuz sultan selime hazırlanan sultan sofrasında bu yemek sunulmuş. Padişah yemeğe hayran kalmış ve sormuş hangi eli nazik yaptı? Ardından bu yemek ali nazik olarak anılmıştır.

Ankara'daki tüm Restoranlar için tıklayınız
Ankara Restoranlar

Ali Nazik İçin Püf Noktalar Nelerdir?

Överek anlattığımız ali nazik yemeğinde közlenmiş patlıcan tabağın zeminine yerleştirilir. Yoğurt, sarımsak ve baharatlar patlıcanın üzerine gezdirilir. Yemeğin ana malzemesi olan et (dana veya kuzu) kuşbaşı yağda pişirilir. Yağın içerisinde pul biberi eklenerek tat zenginleştirilir. Kavrulan et patlıcanlı yoğurdun üzerine eklenir ve son dokunuş eritilmiş tereyağı ile yapılarak sunuma hazır hale getirilir. Ali nazik tarifini verdikten sonra bu lezzeti denememiş olanlar veya deneyimi tekrarlamak isteyenler bu konuda usta olan mekânları tercih etmek isteyecektir. O halde değerli okuyucularımıza bu konuda küçük bir yardımda bulunalım. Ali Nazik Nerede Yenir? Sorusunun cevabı kaliteli mekânlar, en iyi yerler internet sayfamızda hazır olarak okuyucularımızın ilgisine sunulmuştur. Bu sayfadan kolayca ulaşabilirsiniz.

Ankara farklı faaliyetlere ev sahipliği yaptığı gibi yemek kültüründe de gerekli özeni göstermiştir. Faaliyetteki restoranlar mesela ali nazik yemek için oldukça uygundur. Ankara restoranları milli yemeklerimizin tanıtılması, sevdirilmesi amacında ilerlemektedir. Ankara mutfağı yeniliklere açıktır ve bu yenilikler sürekli geliştirilmektedir. Mesela Ankara restoranlarında ali nazik isteğe göre kavrulmuş kıyma ile de hazırlanmaktadır. Et pişerken küçük dokunuşlar yapmak, ustaların, şeflerin yorumlarını kattığını görmek mümkündür. Mesela eti pişirirken içerisine yeşilbiber veya domates eklemek gibi. Tabi bu durum alışılmış durumdan sıkılanlar için oldukça önemlidir.

Ali Nazik Nerede Yenir?

Bu sorunun cevabındaki oklar Ankara'yı işaret etmektedir. Mekânlar ayrıca geleneksel tarzda dekore edilerek yörenin ambiyansını yaşamanız da mümkündür. Ayrıca tabaklar standart porselen tercihi yerine bakır tabak tercih edilmesi görsel şölen oluşturmaktadır. Böylece görsellik ve lezzet buluşması tercihinizin doğru olduğunu göreceksiniz. Veya Ankara'ya açılan şubeler ile ali nazi k (kebabını) yöresinden gelen ustaların profesyonelce hazırlanmasına tanıklık edebilirsiniz. Ankara'da deneyeceğiniz ali nazik özenle hazırlanmaktadır. Mesela etin yumuşaklığı terbiye edilmesinde ve dinlendirilmesinde gizlidir, patlıcanların çekirdeksiz seçilmesi, yemeğin yenilecek derecede sıcaklığı gibi noktalar işin sırrıdır. Yoğurdundaki sarımsak oldukça yerindedir. Yediğiniz ali nazik tam midenize uygun olarak hazırlanmaktadır. Yani yedikten sonra pişmanlık değil yediğinde mutlu olacağınız lezzettir ali nazik.