AĞLAYAN PASTA – PASTANELER&PASTACILAR

blog yazısı ekle !

AĞLAYAN PASTA – PASTANELER&PASTACILAR

Ne kadar da yemek seven ve bunun üretimi hakkında çaba sarf eden bir ülke olduğumuzu bilmeyen kalmadı dersek yanlış bir cümle söylememiş oluruz sanırım. Yemek üretimi ve paylaşımı konusundaki çalışmalarımız sonuçlarını kültürel yaşantımıza olan etkisiyle ve imkânlarımıza kattığı imkânlarla vermektedir. Bu durum her noktada yaşantıyla doğru orantılı olarak fark edilmektedir ve bu şekilde varlığını sürdürmektedir.

Her konuda olduğu gibi, yemek üretme ve ithal etme konusunda başarılı olma isteğimiz ve sahip olduğumuz yaşantısal kültürümüz bizlere farklı şekilde yansıtılmakta ve insanlar arasında ciddi farklılıklar olarak kendisini göstermektedir.

Ankara'daki tüm Cafe - Pastaneler için tıklayınız
Ankara Cafe - Pastaneler


Ülkemiz sınırları içerisinde sahne olan ve tüm insanlığa yansıyan yaşantılar ve bölgesel imkânlarımız lezzetli ürünler ortaya koyma konusunda ortaya çıkan farkların direk sebebi olarak gösterilebilir.

Bu durumda; ulaşım durumu dışında bir de üretim aşamasındaki başarılı durumun söz konusu olduğunu söylememiz bir zorunluluktur. Ülkemiz sınırları içerisinde yüzlerce farklı tarif bulunmaktadır. Bunu oluşturmak adına kullanılan ana kaynak geçmişten bugüne getirdiğimiz yemek kültürümüzdür. Ona aykırı bu durumda ya da tavırda bulunmak mümkün değildir.

Konuyu pekiştirmek adına kullanacağımız örneğimizi pastalardan seçmek istiyoruz.

En başta bu konuya çok basit şekilde bakmak ve kolay deyip geçme konusunda yanlışlara sahip olduğumuzu ve doğru bilgilendirmenin gerektiğini belirterek başlamak istiyoruz.

Düşünün ki; bir doğum günü kutlaması için eşiniz ya da çocuğunuz pasta istemiş olsun. Bu isteği, her yerde karşılama şansına sahip olduğunuz bilinen bir gerçektir. Bunun için nereye giderseniz gidin imkân bazında farklılıklar söz konusu olacaktır. Yemeği bulma şansınız mevcut iken, ancak yemeği bulma şekliniz ve imkânınız farklı özellikler gösterecektir. Buna dikkat etmeniz hayatınızda bir püf noktası olacaktır.

Bu enfes lezzetler içerisinde yer alan pastaların tarifleri arasında yer alan bir örneği sizlerle paylaşalım: Ağlayan Pasta!

Yumurta, şeker, süt, kakao, kabartma tozu ve undan oluşan pasta malzemeleri kullanılmakta olan bu lezzet; pişirilen kekin çikolata sosu ve krem şanti ile harmanlanmasından oluşuyor ve müşterilerini bekliyor.

İsmine bakıldığı zaman çok zormuş gibi görülse de Ankara'nın usta pastacıları tarafından yapılan bu pastayı tattıktan kısa bir süre sonrasında sevdiklerinize yapmak adına kollarınızı sıvayacaksınız.