ADANA KEBABI

blog yazısı ekle !

ADANA KEBABI

İnsanların en önemli özellikleri arasında akıl ve irade sahibi olmaları gelmektedir. Bu 2 özellik insanın diğer canlılardan hatta birbirlerinden ayrılmalarına yardımcı olmaktadır. Bu tür bir ayrıcalığa sahip olan insanın şanslı ve önemli görülmesi bu yüzdendir.

Ankara'daki tüm Kebap-Et Lokantaları için tıklayınız
Ankara Kebap-Et Lokantaları

Bu ayrıcalıklarının dışında farklı zevk ve beğenilere sahip olan insanoğlunun, bu farklı beğenilerini yemek konusunda da sergilediği bilinmektedir.

İnsanların yemek konusunda ciddi anlamda farklılaşıyor olması beraberinde farklı tatlar, lezzetler ve kültürler oluşmasını sağlamıştır.

Her bölgemizde ortaya çıkan farklı lezzetlerin aynı kitleye değil de, ağız tadının farklılığı sayesinde arayışlara yönelen insanlara yönelik olduğu bilinen bir gerçektir. Bunu hesaba katarak yapılan her yemek, elbet doğru kişiye ve uygun damak tadına ulaşacaktır.

İşte bu amaç sayesinde ülkemizin her bölgesinden farklı lezzetler ve tarifler çıkmaya başlamış ve insanların sahip oldukları damak tadı bu konularda hesaba katılır olmuştur.

Besinsel anlamda bazı farklı türlerin ortaya çıkmasını sağlayan bütün tariflerin arasında onlarca farklı malzeme ve kaynaktan yapılan yemekler bulunmaktadır. Bunların başında et ürünleri ile yapılan lezzetli yemekler ve kebap olarak bilinen besin ürünleri gelmektedir.

Çok sayıda farklı kebap çeşidinin yer aldığı ülkemizde, bu tarz yemeklerin ağırlıklı olduğu ve satışının yapıldığı lokanta ve restoranların sayıca çok olduğunu bilmekteyiz. Bu lokantalar et kullanımı ve pişirmeleri konusundaki farklılıkları sayesinde kendine has bir müşteri kitlesine sahip olmuşlardır ve bu kitleler sayesinde ayakta durmakta, hatta birer besin zinciri haline gelmektedirler.

Bu tür lokantaların Ankara ilinde Kızılay, Ulus gibi önemli semtlerde daha sık olarak bulunduğu ve görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca Etlik, Keçiören gibi bölgelerde de bölgesel dağılımın azlığına oranla daha fazla sayıda et ya da kebap lokantası bulunmaktadır.

Bu kebapların en ünlülerinden bir tanesi olan Adana Kebabı ; kıyma,yağ,tuz,karabiber ve pul biber yardımıyla oluşturulan etin yanına biber,domates,soğan,maydanoz,nane gibi malzemelerle garnitür yapılmasıyla oluşmaktadır. Ayrıca soğan,domates,zeytinyağı,nar ekşisi gibi malzemeler ile yapacağınız bir salata ile pişirilen eti servis edebilirsiniz.

Bu ve daha fazla farklı kebap türü sizleri Ankara'da bekliyor.