AÇIK BÜFE BRUNCH MU, ALAKART BRUNCH MI TERCİH EDERSİNİZ

blog yazısı ekle !

AÇIK BÜFE BRUNCH MU, ALAKART BRUNCH MI TERCİH EDERSİNİZ

Kahvaltı, birçok insanın sevdiği en güzel öğündür. Ne kadar bol çeşit olursa o kahvaltının tadı ve sohbeti de o kadar uzar gider. Ülkemizde ve Ankara'da son 10 yıldır alışkanlık haline gelen, pazar günleri uykusunun ardından topluca yapılan brunch yorucu bir haftaya güzel bir başlangıç niteliğindedir. Pazar günleri tercih edilen brunch türüne gelecek olursak açık büfe brunch mı, alakart brunch mı sorusu karşımıza çıkar. Peki, açık büfe ile alakartın farkı nedir? Biri adı üstünde açık büfe yani dilediğiniz, sevdiğiniz yiyecekleri istediğiniz kadar alabileceğiniz anlamına geliyor.

Ankara'daki tüm Brunch - Kahvaltı Mekanları için tıklayınız
Ankara Brunch - Kahvaltı Mekanları
Alakartta ise her ürünün ayrı bir fiyatı olması, istenilen yemeğin müşteri sipariş verdikten sonra hazırlanması anlamına geliyor. Açık büfede sabit bir fiyat var iken alakartta farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca açık büfede dilediğiniz üründen dilediğinizce tabağınıza koyabilirsiniz. Açık büfede tüm yiyecekleri bir kerede tabağınıza doldurmanız da şart değil. Nasıl ki alakartta yiyecekler türüne göre sırayla geliyorsa siz de kahvaltı tabağınızı bitirdikten sonra tatlı ve meyve türlerini almak için bir tur daha yapabilirsiniz. Yani açık büfede yiyecekler bitecek diye tabağınızı tepeleme doldurmanıza da gerek kalmaz. Gittiğiniz mekâna özgü kahvaltılıkları tabağınıza koyarken de servis ekibinden tüyolar da alabilirsiniz.

Pazar günü brunchlarını çok daha zenginleştirmek adına bazı restoranlarda bulunan otlu patatesli omleti de denemenizi öneririz. Malzemeleri; 4 yumurta, 2 orta boy patates, bir parça maydanoz, bir tatlı kaşığı tereyağı, 50 gr. tel peynir (dil, kaşar ve mozerella da olabilir), tuz ve karabiber. Haşlanan patatesler ince halkalar şeklinde doğranır, maydanozlar doğranır, yumurtalar kâseye kırılır. Peynir ise tercih edilen türe göre küçük paralara ayrılır. Teflon tavada kızdırılan tereyağın içine patatesler atılarak kızartılır. Kızaran patatesin üzerine tuz ve biber ekleyin. Peynirleri patatesin üzerine dizin ve çırpılmış yumurtayı üzerinde gezdirin. En üstede maydanozları atın. Tavanın üstü kapatın ve altını kısın. Bu şekilde bir süre pişirin ve sonrasında da sevdikleriniz için sıcak sıcak servis yapın.