ankara sevgililer günü

ankara sevgililer günü programları

ankara sevgililer günü 2014

ankara sevgililer günü

Ankara Sevgililer Günü
PEPERONCINO RISTORANTE ITALIANO
FİGE RESTAURANT&JAZZ HOUSE
ESKİ MEYHANE&RESTAURANT
ZENGER PAŞA KONAĞI
MEY ANGORA
MEZZE ET&BALIK
HAVALI MEYHANE
BEKRİ TUNALI MEYHANESİ
GALATA HAKİMİN YERİ
ANKARA YELKEN KULÜBÜ
YOSMA MEYHANE
TUNALI BALIKÇISI
BUĞU BALIK EVİ
SALUS RESTAURANT
THE DOPPİ
BARBELLA CAFE&BAR
AZADE MEYHANE
ÜMİTKÖY OCAKBAŞI
GAR LOKANTASI ET&BALIK
CAMELOT IRISH PUB
MEANDROS
ALA MEYHANE
INN JACK CAFE&BAR
AMASRA BALIKÇISI
BİTEZ YALISI GÖLBAŞI
BEHZAT
AŞİNA RESTAURANT
THE CRANK
MOOD SHIFTERS INC
BALIK AĞA
KÖŞK ET&BALIK RESTAURANT
B'EAT CAFE&BRASSERİE
BEYZADE OCAKBAŞI
SÜSLÜ RESTAURANT
ATA KONAĞI RESTAURANT
90'LAR (DOKSANLAR)
İNCEK SOFRASI
DELİ BEKİR
MAYHOSH
İNCİR
TÜRKİYE SPOR YAZARLARI DERNEĞİ LOKALİ
KALİSPERA
NEYZEN MEYHANE&RESTAURANT
GITANES BAR
LOZAN PARK CAFE&RESTAURANT
FİKRİ ALEM KÜLTÜR VE LEZZET EVİ
MEY'HOUSE
DEDİKODULU MEYHANE

ANKARA SEVGİLİLER GÜNÜ PROGRAMLARI

ankara sevgililer günü 

ankara sevgililer günü

 

 

Ankara'da sevgililer gününde sevgiliniz ile birlikte gidebileceğiniz mekanların listesi bu sayfada yer almaktadır. Sevgililer günündem özel menüleri ve özel programları ile Ankara'daki restoran, cafe, club, pub ve barların programlarına sol tarafta bulunan linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz. 14 Şubat 2014 Ankara sevgililer günü programları da bu sayfada yayınlanacaktır. Ankara'da sevgilinizi sevgililer gününde götürebileceğiniz ve özel bir akşam yaşayabileceğiniz mekanlar...

Ankara Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gün. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

1712 yılına ait İsveç almanağında 14 Şubat Valentine olarak belirtilmiş

Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak adlandırılmıştı ve Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Antik Roma'da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus'u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazlı kura çekerek bayram boyunca 'çift' olma alışkanlığı vardı. 469'da Papa bu gayri-Hıristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda kızların değil azizlerin isimlerini yazlıydı.

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi'ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir:

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dökümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine'nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.

1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.
Orta Çağ

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.

Hıristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu efsanelerde geçen başlıcaları şöyledir:

Valentine, öldüreleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine "Valentine'ninden" imzalı bir aşk notu vermişti. Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım etmişti.

Günümüzde Ankara Sevgililer Günü
14 Şubat, 1800 yıllarda Amerika'lı Esther Howland'ın ilk Ankara Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, Ankara Sevgililer Günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Ankara Sevgililer Günü adetleri
Ankara Sevgililer Günü çikolataları
Ankara Sevgililer Günü için kalp simgeleriyle süslenen bir ağaç

Ankara Sevgililer Günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen karttır. Bu kartlara sevgi mesajları, aşk şiirleri vs. yazılır.

Özellikle batı medeniyetlerinde, sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle "Sevgilim olur musun?" yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır.

Ankara Sevgililer Gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçekler ve çikolata gelir.

Ankara Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek, ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır.

Çiftler, Ankara Sevgililer Günü'nün gecesinin de özel olması için çaba gösterirler. Kimi çiftler, bu güne has, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafetler ve iç çamaşırları alırlar. En çok tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır.

Bunların yanı sıra, Ankara Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

Dünyada Ankara Sevgililer Günü

Hristiyan kökenli bayramlardan biri olduğu için bir çok müslüman ülkesinde hoş karşılanmamaktadır. Suudi Arabistan'da resmi olarak da kutlama etkinlikleri ve İslami olmayan bu Hristiyan Bayramının kutlanmasında kullanılan ürünlerin satışı ülkede yasaklanmıştır.

ankara sevgililer günü

ankara sevgililer günü programları

ankara sevgililer günü 2014

ankara sevgililer günü

Sevgililer Günü Ankara Mekan Programları - 2015

Ankara'da Sevgiliniz ile Beraber Gidebileceğiniz Mekanlar ve Sevgililer Günü Programları